Lubomír Lízal, nováček v sedmičlenném týmu určujícím českou měnovou politiku, při rozhovoru váží každé slovo. Není divu, za dveřmi je měnové zasedání České národní banky, které může ukončit éru rekordně nízkých úroků. Při svém prvním hlasování Lubomír Lízal posílil stranu holubic přesvědčených, že inflační tlaky zatím nepředstavují takové nebezpečí, aby bylo nutné ekonomice "doping“ v podobě nízkých sazeb odebrat. Jak se rozhodne příští týden, samozřejmě přímo neprozradí. Vodítkem však mohou být jeho slova o stále slabé domácí poptávce a o nerovnoměrném vývoji v Německu.

HN: Jak pozorně sledovala ČNB vládní krizi? Na podzim banka vládní program úspor zmínila jako jeden z faktorů oddalujících zvýšení úroků.

Snažíme se aktuální politiku nebrat do úvahy. Historie České republiky ukazuje, že i v okamžiku, kdy nemáme vládu, jede ekonomika způsobem, který byl již nastaven. Takže dokud nedojde k nějakým rapidním změnám v politice vlády, Česká národní banka by ani reagovat neměla.

HN: Co přinášejí dnešní rekordně nízké úroky? A co by zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu znamenalo?

Současná výše reflektuje stav české ekonomiky, kdy vnímáme relativní slabost domácí poptávky nepromítající se do zásadnějších inflačních tlaků. Když se podívám na Německo, našeho hlavního obchodního partnera, tak tam vidím divergenci danou odlišným chováním průmyslu a sektoru služeb. Průmyslová výroba se relativně posouvá dopředu, tamní terciární sektor na tom není tak dobře. Jde o smíšený signál. Čekáme na to, do jaké míry dojde k hospodářskému oživení v ostatních oblastech. A i když je pro nás Německo velmi důležité, není jediné.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru