"Jednáme o velmi velké půjčce, o desítkách miliard," přiznal ve středu guvernér irské centrální banky Patrick Honohan, který jako první vysoký představitel země včera připustil, že Irsko o pomoci jedná.'

Jeho slova přinesla spíš uklidnění: euro i akciové burzy začaly růst, úroky u irských dluhopisů naopak klesly. Důvodem je fakt, že pro předlužené Irsko se začíná rýsovat východisko, což finanční trhy vnímají jako uklidnění vývoje v celé Evropě.

Irsko bude podle nejrůznějších odhadů potřebovat 45 až 90 miliard eur. Peníze mají sloužit k sanaci irských bank. Ty se v nebývalé míře angažovaly v rizikových operacích, znehodnocených globální krizí. V sázce jsou nejen vklady irských občanů, ale i lidí, firem a bank z celé Evropy, hlavně z Británie. Závazky irských vůči cizím věřitelům činí až 320 procent irského HDP.

Klienti vybrali deset miliard eur

"Velká potíž je v tom, že banky narostly do větších rozměrů, než stát dokáže zvládnout. Proto zvažujeme vnější pomoc," prohlásil irský ministr financí Brian Lenihan.

Nervozita přivedla irské banky na pokraj kolapsu. Největší ústav Bank of Ireland přiznal, že od začátku srpna do konce září klienti vybrali deset miliard eur.

Evropské velmoci se snažily Iry už delší dobu přesvědčit, aby pomoc přijali a situaci uklidnili. Irové si ale zakládají na své samostatné hospodářské politice, jednání o podmínkách proto nebudou snadná. Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardová například míní, že Irsko by se mělo vzdát své "ultranízké" podnikové daně 12,5 procenta. "Taková otázka je pro nás naprosto tabu," reagoval irský premiér Brian Cowen.

Kalousek: Irsko to zatím zvládá

Ministr financí Miroslav Kalousek pro HN uvedl, že není nutné, aby se Česko na pomoci nějak podílelo. A že s nátlakem velkých zemí na Iry nesouhlasí. "Považuji za nesmysl, aby země, která má pocit, že svůj problém zvládne, byla nucena čerpat pomoc. Irsko možná bude pomoc potřebovat, ale spíš až v polovině příštího roku, dokdy má zajištěno financování státního dluhu," řekl Kalousek.

Dopadů se nebojí ani guvernér ČNB Miroslav Singer. "Nebude to mít žádný významný vliv, neboť není zasaženo jádro Evropské unie, s nímž máme ekonomické vztahy," prohlásil.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru