Nálada spotřebitelů v Německu se v listopadu poprvé po více než roce zhorší. Vliv na to budou mít nižší očekávání ohledně příjmů a snížená ochota k nákupům. Uvedla to německá výzkumná organizace GfK.

Index spotřebitelské nálady GfK se v listopadu snížil na 4,0 bodu z říjnové úrovně 4,2 bodu. Byl to jeho první pokles od loňského září. Ekonomové podle agentury Reuters přitom čekali zvýšení indexu na 4,5 bodu.

"Němci mají o něco menší důvěru ve své ekonomické vyhlídky, což se vzhledem k rostoucím problémům na trhu práce dalo očekávat," uvedl GfK.

Nezaměstnanost v zemi zatím uměle snižovaly subvence, které firmám pomáhaly zkracovat pracovní dobu a držet tím zaměstnance i přes pokles poptávky. Většina ekonomů však očekává v příštích měsících její růst.


Index ochoty nakupovat se tento měsíc snížil o více než deset bodů na 26,1 bodu. Ukazatel příjmových očekávání oslabil o tři body na 12,9 bodu, uvedl GfK.

Německo se nyní vymaňuje z nejhorší poválečné recese. Ekonomové i politici vládnoucích křesťanských demokratů však upozorňují, že počátek příštího roku bude zřejmě velmi těžký.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru