Nálada spotřebitelů v Německu se v listopadu poprvé po více než roce zhorší. Vliv na to budou mít nižší očekávání ohledně příjmů a snížená ochota k nákupům. Uvedla to německá výzkumná organizace GfK.

Index spotřebitelské nálady GfK se v listopadu snížil na 4,0 bodu z říjnové úrovně 4,2 bodu. Byl to jeho první pokles od loňského září. Ekonomové podle agentury Reuters přitom čekali zvýšení indexu na 4,5 bodu.

"Němci mají o něco menší důvěru ve své ekonomické vyhlídky, což se vzhledem k rostoucím problémům na trhu práce dalo očekávat," uvedl GfK.

Nezaměstnanost v zemi zatím uměle snižovaly subvence, které firmám pomáhaly zkracovat pracovní dobu a držet tím zaměstnance i přes pokles poptávky. Většina ekonomů však očekává v příštích měsících její růst.


Index ochoty nakupovat se tento měsíc snížil o více než deset bodů na 26,1 bodu. Ukazatel příjmových očekávání oslabil o tři body na 12,9 bodu, uvedl GfK.

Německo se nyní vymaňuje z nejhorší poválečné recese. Ekonomové i politici vládnoucích křesťanských demokratů však upozorňují, že počátek příštího roku bude zřejmě velmi těžký.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru