Světová ekonomika v roce 2009 klesne o 2,5 procenta. Růst se obnoví v roce 2010 a ustálí se na 1,7 procenta, odhadla společnost Coface. Její přepracovaná prognóza počítá s větším poklesem růstu než předpověď z počátku roku a předpokládá, že pokles světové ekonomiky se zastaví v nejbližších několika týdnech.

Coface předpovídá letos v průmyslových zemích pokles HDP o 3,9 procenta a v rozvíjejících se zemích růst 0,7 procenta. V roce 2010 u rozvinutých zemí očekává slabé oživení o 0,5 procenta, u rozvíjejících se zemí pak růst ekonomiky o 4,1 procenta.

Rozdíl globálního růstu HDP mezi lety 2007 a 2009 tedy dosáhne 6,6 bodu, což představuje mimořádně vysoké snížení růstu. Tento propad byl nejvýraznější v zemích Společenství nezávislých států a v rozvíjejících se zemích Evropy.

 

 

Po lednovém snížení ratingu u 22 zemí a dubnovém u 47 zemí snižuje nyní společnost Coface rating dalším 13 zemím. Jsou to především malé nebo střední ekonomiky, které jsou do značné míry závislé na mezinárodním obchodě.

Asie a Latinské Ameriky se krize skoro nedotkla, Evropa už je z nejhoršího venku

Západní Evropa podle odhadů Coface již dosáhla dna recese. Oblastí, jejíž reálnou ekonomiku krize zasáhla nejsilněji a jejíž měny jsou stále nestabilní, je rozvíjející se Evropa.

Latinská Amerika prokazuje částečnou schopnost odolávat světové krizi, ale střední Amerika trpí důsledky severoamerické recese. Nejvíce příznivých znamení vykazuje tichomořská část Asie. U dvou největších ekonomik v ní lze již prý pozorovat známky oživení.

"Pro oživení růstu typu ´nakloněného L´ svědčí tři typy příznivých signálů," prohlásil předseda představenstva Coface François David. Některé ukazatele reálné ekonomiky se zlepšují (maloobchodní prodej, ceny nemovitostí a zaměstnanost v USA a průmyslová výroba ve Velké Británii), předběžné odhady zájmu investorů a spotřebitelů se zvyšují a předběžné finanční odhady svědčí o obnovení ochoty riskovat.

"Náš scénář typu ´nakloněného L´ je však přesto závislý na důvěře, a ta je dosud slabá,“ podotkl. Dříve se spekulovalo o tom, že by oživení mohlo mít tvar písmene "U" či dokonce "V".

V Česku přijde oživení pár měsíců po Německu

"Platební morálka českých firem je bohužel stále ve zhoršujícím se trendu. Obrat očekáváme přibližně dva měsíce poté, co se začne zlepšovat platební morálka německých firem - klíčových příjemců českého zboží," upozornil ředitel Coface Czech Radek Laštovička. Přes první pozitivní signály o zvyšující se průmyslové výrobě v Německu je podle něj pravděpodobné, že platební morálka českých firem se bude ještě řadu měsíců výrazně zhoršovat.

Coface byla založena v roce 1946 a je dceřinou společností francouzské finanční instituce Natixis. Služeb Coface, která se zabývá pojištěním pohledávek, hodnocením bonity podniků, správou a inkasem pohledávek a factoringem, využívá přes 45 procent z 500 největších světových korporací. V Česku společnost působí od roku 1991.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru