Obě komory amerického Kongresu ve středu schválily vzájemně dohodnutý kompromisní plán federálního rozpočtu na fiskální rok 2010 v objemu 3,4 bilionu dolarů. Plán, který předpokládá schodek ve výši téměř poloviny celého rozpočtu, schválili výlučně vládnoucí demokraté a nikdo z republikánů pro něj nehlasoval.

Středeční hlasování bylo jen jedním z kroků v procesu schvalování rekordně vysokého rozpočtu prezidenta Baracka Obamy. Své verze nezávazné rezoluce na počátku tohoto měsíce schválily obě komory Kongresu a schválená verze je spojením obou návrhů. Jde o rozpočtové rámce, v nichž se budou zákonodárci pohybovat při projednávání definitivní podoby rozpočtu v příštích měsících.

Vláda nyní Kongresu předloží své podrobné představy, o nichž budou rozhodovat poslanci a senátoři v příslušných výborech a poté hlasovat ve sněmovnách. Celý tento proces zpravidla vrcholí v létě a na podzim.

Podle údajů rozpočtového výboru Kongresu povede rozpočet na rok 2010 ke schodku ve výši 1,4 bilionu dolarů. V letošním roce by se měl deficit kvůli ekonomické krizi, a obrovským nákladům na Obamovy plány fiskální stimulace ekonomiky a podporu bank vyšplhat až na nevídaných 1,8 bilionu dolarů, což je přes 13 procent roční produkce americké ekonomiky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru