Nezaměstnanost v Rusku už po prvním čtvrtletí dosáhla hranice vytyčené vládním protikrizovým plánem pro celý rok. Podle ministerstva zdravotnictví a sociálního rozvoje úřady k 1. dubnu registrovaly skoro 2,199 milionu nezaměstnaných, o 951 000 více než loni v září. Podle statistiků, používajících mezinárodní metodiku, pak bylo bez práce více než 6,4 milionu Rusů.

Optimistická prognóza ministerstva pro celý letošní rok počítala s 2,2 milionu registrovaných nezaměstnaných, kteří mají nárok na podporu. Ale podle expertů, citovaných v dnešním vydání listu Vedomosti, byla tato hranice už prolomena.

V rozpočtu je peněz dost 

Úřady však zatím zachovávají klid, i když původně pro letošek počítaly s výplatou podpor v nezaměstnanosti pro 1,6 milionu lidí. Ministryně zdravotnictví a sociálního rozvoje Taťjana Golikovová ujišťuje, že v rozpočtu je dost peněz na podpory i pro 2,8 milionu nezaměstnaných, což představuje pesimistickou prognózu dalšího vývoje. Návrh korigovaného rozpočtu na letošní rok také počítá se 77,65 miliardy rublů (téměř 47 miliard Kč) na vytváření nových pracovních míst.

"Počítáme s přerušením či prudkým zpomalením růstu nezaměstnanosti na konci druhého čtvrtletí," uvedl prezidentův poradce Arkadij Dvorkovič. Trh práce se podle něj postupně stabilizuje a nadále je pociťován nedostatek pracovních sil v mnoha profesích.

Ale podle Jevgenije Gontmachera z Ruské akademie věd je situace ve městech a regionech závislých na jediném podniku mnohem horší, než ukazují celostátní čísla. Podle médií je také mnoho zaměstnanců nuceno spokojit se s prudkým snížením výplat či odcházet z práce "na vlastní žádost" a podniky v hlášeních pro úřady snižují počet propouštěných i jinými způsoby.

Rusku hrozí nejhorší hospodářská krize od kolapsu finančního trhu z roku 1998 a politici začali varovat před možnými sociálními nepokoji, pokud by se situace zhoršila. Úrovně 14 procent jako v roce 1998 nicméně podle experta Vladimira Gimpelsona nezaměstnanost nedosáhne.