"Objevil se paprsek naděje, který naznačuje, že čínská ekonomika se odrazí ode dna do poloviny 2009," uvádí se v prohlášení Světové banky. Oživení, které by mělo začít ještě letos, podle banky podpoří hlavně obrovský balík na stimulaci ekonomiky schválený vládou. V příštím roce by pak ekonomický růst v Číně mohl přispět ke stabilizaci, a možná i k obnově růstu celého regionu.

Čínská ekonomika je třetí největší na světě. V letošním roce by měla vzrůst o 6,5 procenta; tempo růstu by tak zpomalilo z loňských devíti procent. Čína si však i tak povede lépe než další přední ekonomiky světa.

V Asii již velká část zemí zaznamenala ekonomický pokles a situace se má letos dále zhoršovat. Čínskou ekonomiku ohrožuje hlavně slabý vývoz způsobený propadem poptávky v západních zemích.

Peking se snaží omezit svoji závislost na zahraničním obchodu. V letošním roce vláda plánuje napumpovat do ekonomiky čtyři biliony jüanů (11,6 bilionu Kč), převážně prostřednictvím vyšších výdajů na veřejné práce. Doufá, že tak zvýší domácí spotřebu.

Světová banka také dodala, že inflační tlaky v Číně jsou stále nízké. To ponechává prostor pro další snížení úrokových sazeb či zavedení dalších opatření na podporu růstu.

Vývoz z Číny se v únoru meziročně propadl o 25,7 procenta. Čína je klíčovým zákazníkem dalších asijských zemí, které jí dodávají suroviny a komponenty pro výrobu. V březnu se podle posledních údajů průmyslová výroba v zemi mírně zvýšila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru