Americká ekonomika se podle proslulého amerického investora a miliardáře Warrena Buffetta zřítila ze srázu, příští generace se ale podle něj budou mít lépe. Buffett zároveň v rozhovoru pro televizní stanici CNBC varoval před riziky, které hrozí kvůli stimulačním balíčkům na podporu americké ekonomiky. Ty by podle něj mohly vést například k mnohem vyšší inflaci než v sedmdesátých letech minulého století.

Obavy Američanů se zvyšují, což podle Buffetta vede ke změně spotřebních návyků. "Recese sice skončí a příští generace se budou mít lépe než jejich rodiče, ale obrat ekonomiky nemůže nastat z ničeho nic," uvedl Buffett s tím, že míra nezaměstnanosti pravděpodobně dále vzroste.

 

Přečtěte si také

 

Buffett: V přebírání bank vládou morální hazard nevidím

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech amerických v únoru vyskočila na 8,1 procenta z lednových 7,6 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za více než 25 let. Od předloňského prosince, který se v odborných kruzích považuje za začátek současné světové finanční krize, už v USA ubylo zhruba 4,4 milionu pracovních příležitostí. Více než polovina jich zanikla v posledních čtyřech měsících.

Záchrany bankovního systému a "kvazibank" jako je americký pojišťovací gigant American International Group (AIG) byly podle Buffetta nezbytné, přestože každý nesnáší to, co bylo uděláno pro záchranu této pojišťovny. Pokud jde o znárodňování bank, o kterém se čím dál více v souvislosti se záchranou bank před prohlubující se světovou finanční krizí hovoří, Buffett řekl, že nevidí žádný morální hazard v přebírání institucí americkou vládou, když už je většina akcionářů vytlačena.

Zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway nejbohatšího amerického investora Warrena Buffetta v loňském roce prudce klesl na 4,99 miliardy dolarů ze 13,2 miliardy dolarů v roce 2007. Ve čtvrtém čtvrtletí se v důsledku účetních ztrát z investic a derivátů v rozsahu 3,25 miliardy dolarů čistý zisk Buffettovy společnosti propadl o 96 procent na 117 milionů dolarů z 2,95 miliardy dolarů před rokem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru