Deficit běžného účtu platební bilance Japonska se v lednu vyšplhal na rekordních 172,8 miliardy jenů (38,1 miliardy Kč). Běžný účet se v deficitu ocitl poprvé po 13 letech, protože globální recese snížila poptávku po japonském zboží v zahraničí i příjmy ze zahraničních investic. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo japonské ministerstvo financí.

Analytici očekávali desetinový deficit

Předchozí rekordní deficit z ledna 1996 činil 25,6 miliardy jenů. Analytici očekávali deficit pouze kolem 15,3 miliardy jenů. "Současný deficit běžného účtu způsobil propad vývozu. Naše důležité vývozní regiony, včetně Spojených států, Evropy a Asie, kvůli poklesu globální ekonomiky prudce oslabují," dodal zástupce ministerstva Mičito Jamagami.

Čtěte také

Vývoz v lednu klesl o rekordních 46,3 procenta na 3,28 bilionu jenů a meziročně byl nižší již čtvrtý měsíc za sebou. Snížil se i dovoz, a to o 31,7 procenta na 4,13 bilionu jenů. Deficit zahraničního obchodu tak činil 844,4 miliardy jenů.

Vývoz Japonska do USA se propadl o 52,9 procent a do Asie o 46,7 procenta. Vývoz de Evropské unie byl meziročně nižší o 47,4 procenta.

Nejvíce se propadl automobilový průmysl

Z jednotlivých produktů dodávky dopravních prostředků se snížily o 66,1 procenta a automobilových součástek o 51,9 procenta. Vývoz polovodičů a elektronických součástek klesl o 52,8 procenta.

Pokles ekonomiky předních obchodních partnerů Japonska stáhl do červených čísel přední průmyslové giganty v zemi, včetně firem Toyota Motor a Sony. Firmy také byly nuceny omezit výrobu a propustit část zaměstnanců. Analytici se proto obávají, že zemi hrozí nejdelší recese v moderních dějinách.

Bilance běžného účtu měří obchod se zbožím a službami, vývoj příjmů a výdajů v turistice a investice. Určuje rozdíl mezi příjmy země ze zahraničních zdrojů vůči platbám závazků v zahraničí a nezahrnuje čisté kapitálové investice.