Zpomalení růstu nebo dokonce propad maloobchodních tržeb očekávají obchodníci kvůli dopadům světové finanční krize pro letošní rok.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeňka Juračky lednové tržby obchodníků zatím nedávají důvod k panice. "Jsem spíše optimistický. Výsledky z ledna říkají, že brod je ještě daleko. Lednovým tržbám značně pomohly novoroční výprodeje. Byly až dvojnásobné oproti loňskému roku," uvedl na pražské konferenci Retail Summit Juračka.

Ne všichni však zůstávají ve svých očekáváních klidní. Jednatel p.k. Solvent, která v České republice spravuje síť zhruba 150 drogerií Family, Martin Moravec s ním však nesouhlasil: "Očekáváme snížení maloobchodních tržeb o deset procent."

 

Přečtěte si také

 

Regionální vývoj nezaměstnanosti 

Podle viceprezidenta společnosti Ahold Czech Republic, která v tuzemsku provozuje tři stovky supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova, Roberta de Groota u potravin klesnou obchodníkům tržby mírně. "V jiných oblastech bude zpomalení zřejmě větší," odhadl de Groot. "Vše bude hodně o regionech, a to podle vývoje nezaměstnanosti," upozornil jednatel sítě hypermarketů Globus Petr Vyhnálek.

"Spotřeba v ČR až na drobné excesy nezažila v minulých letech nějaký raketový nárůst a ještě pořád to není nějaká bublina. Proto bych byl spíše optimistický. Meziroční srovnání růstu tržeb bude ovlivněno tím, že začátkem loňského roku vzrostlo DPH u potravin z pěti na devět procent," uvedl prezident Asociace penzijních fondů a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jiří Rusnok.


VIDEO: Analytik Aleš Michl rozkrývá souvislosti krize

Podle někdejšího ministra financí kvůli krizi odejdou z České republiky další obchodníci, protože v některých městech je příliš velká hustota moderních obchodů.

Podle Martina Tesaře z poradenské společnosti Deloitte budou lidé stále více podřizovat své nákupy cenou zboží, a to v daleko větší míře, než tomu zatím bylo. Zákazníci podle něj už nyní přecházejí k maloobchodníkům, kteří si hlídají ceny výrobků. Maloobchodní tržby v listopadu meziročně klesly podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 6,3 procenta, což je největší pokles od prosince roku 1998.