Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek nadnesla na Světovém ekonomickém fóru v Davosu možnost vytvoření Hospodářské rady OSN podle vzoru Rady bezpečnosti. Globální finanční krize podle Merkelové ukázala potřebu zlepšit mezinárodní ekonomické koordinace a nový světový orgán by k tomu mohl významně přispět.

"Může to dokonce vést k Hospodářské radě OSN, podobně jako byla po druhé světové válce vytvořena Rada bezpečnosti. Po této krizi musíme vyvodit nezbytné institucionální důsledky a kooperovat na mezinárodní úrovni. Neznám žádnou jinou organizaci (než OSN), která by měla tento stupeň mezinárodní legitimity," uvedla Merkelová.

Merkelová chce na příští rok svolat schůzku zástupců Mezinárodního měnového fondu, Světové banky, Mezinárodní organizace práce a Světové obchodní organizace, kde by se jednalo o ideji globální ekonomické charty. Podle ní totiž není spolupráce mezi těmito organizacemi stále dostatečná. Podle Merkelové by standardy vyvinuté těmito institucemi mohly být spojeny do společného přístupu, z něhož by vznikl závazný dokument.

Brown varoval před protekcionismem

Britský premiér Gordon Brown v pátek v Davosu varoval před tendencemi uchylovat se v nynější krizi k finančnímu a obchodnímu protekcionismu. Zároveň vyzval politické představitele a zástupce podnikatelských kruhů, aby na řešení globální ekonomické a finanční krize vzájemně spolupracovali.

 


FOTOGALERIE: Světové ekonomické fórum v Davosu

 

Svět by se měl mít podle Browna na pozoru před finančním merkantilismem, kdy banky pod tíhou ztrát stahují peníze ze zahraničních trhů a opouštějí globální finanční scénu. Tento trend je podle Browna patrný od počátku finanční krize, tedy od roku 2007 - od té doby se příliv zahraničních úvěrů na rozvojové trhy propadl z jednoho bilionu dolarů na 150 miliard dolarů.

Nesmí se zapomínat i na nejchudší

Pokud by trend stahování peněz ze zahraničí pokračoval, hrozila by podle Browna deglobalizace, omezování zahraničního obchodu a rychlý návrat k obchodnímu ochranářství minulosti. Nárůst protekcionismu přispěl k zesílení dosud nejhlubší světové hospodářské krize ve 30. letech 20. století.

Veškeré dění z Davosu pro Vás sledujeme na speciálních stránkách. Najdete je ZDE

Brown s šéfem OSN zdůraznili, že se nesmí zapomínat na nejchudší, které krize také ohrožuje. "Musíme stát při těch, kdo jsou nejohroženější," řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Firemní šéfové a finanční činitelé se v Davosu mezitím scházejí za zavřenými dveřmi, aby položili základy nové regulační struktury pro finanční sektor a snažili se formulovat náležitou reakci na nynější potíže. Jednání směřují k dubnovému zasedání skupiny největších průmyslových a rozvojových ekonomik G20.