Takto získané zdroje by se měly využít na výstavbu takzvaných inteligentních sítí, měřidel a na náhradu nynějších zdrojů za účinnější. "ČEZ dlouhodobě chce být tygrem střední Evropy, to je hezké, ale my jsme v situaci, kdy potřebujeme investovat doma, potřebujeme vytvářet pracovní příležitostvi v ČR. Každá ekonomika se tak chová," uvedl.

Úkolem vlády podle něj v této souvislosti je vést prostřednictvím dozorčí rady dialog s polostátní firmou, aby přišla s projekty v Česku. "Inteligentní sítě, investice do přenosových sítí. Jsou na to i dotace z evropských programů. Inteligentní měření znamená, že si zákazník může optimalizovat účet, protože může na dálku spouštět spotřebiče."

Podle tiskového mluvčího ČEZ Ladislava Kříže ale současná zahraniční expanze koncernu není v rozporu s jeho domácí činností. "V tomto nejde o omezení prostředků. A že v zahraniční expanzi postupujeme střídmě, dokládá i dnešní krok v Gacku," uvedl Kříž. Elektrárenská skupina ve středu potvrdila, že se stáhne ze společného podniku v srbské části Bosny a Hercegoviny a prodá svůj 51procentní podíl v projektu.

Nižší DPH na úsporné technologie 

Bursík chce zázoveň v rámci boje proti hospodářské krizi prosazovat přeřazení energeticky úsporných technologií, obnovitelných zdrojů a výrobků z recyklovaných materiálů do nižší sazby daně z přidané hodnoty. S návrhem údajně nyní jedná s ministerstvem financí.

Podle vyjádření analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška má snížení DPH v dotčených oblastech větší smysl, než jinde, protože podporuje dlouhodobý cíl efektivnějšího využití přírodních zdrojů. "Návrh bude ovšem nutné přesně vymezit, aby se na něm nesvezly technologie, které k životnímu prostředí šetrné nejsou," uvedl

Zelení dále navrhují větší využívání dřeva ve stavebnictví, podporu úspor energií v domácnostech a recyklačního průmyslu.

O opatřeních v neděli jednala Národní ekonomická rada vlády společně s radou ekonomických ministrů. Podle Bursíka je další debata otázkou nejbližších dní.