Na 42 procent menších podniků ohlásilo v lednu více než 30procentní propad počtu zakázek, dalších 39 procent firem mělo jejich úbytek mezi 16 až 30 procenty. O výsledcích průzkumu mezi 500 členy Asociace malých a středních podniků (AMSP) dnes informoval novináře předseda asociace Břetislav Ošťádal.

Jde o přežití: Průmysl propadne o 30 %

Malé a střední podniky se podle něj cítí být nejvíce ohroženými subjekty v současné hospodářské krizi. Ošťádal poukázal právě na prudký pokles zakázek, který přivádí mnohé podniky až k bankrotu. AMSP se proto obrátila s návrhem podpůrných opatření na premiéra Mirka Topolánka, vládu a Národní ekonomickou radu vlády.

"Podniky nyní nehrají o úspěch, ale o přežití," podotkl místopředseda AMSP Karel Havlíček. Opatření podle něj nesmějí přijít až za několik měsíců, to prý už bude pozdě. Další místopředseda asociace Jiří Belinger upozornil, že zatímco loni v listopadu průmyslová produkce v Česku podle údajů Českého statistického úřadu meziročně klesla o 17,4 procenta, v prosinci činil podle jeho odhadů pokles 25 procent a v lednu 30 procent. "Jsou to alarmující čísla," dodal.

Mezi požadavky firem pro období "boje o přežití" patří podle Ošťádala úprava nepružného zákoníku práce. Výpovědní doba dva měsíce a tři měsíce odstupného je podle asociace pro malé a střední podniky likvidační. AMSP proto navrhuje převést náklady na tři měsíce odstupného a jeden měsíc výpovědní lhůty na stát vytvořením fondu na podporu malých a středních podniků. Část neproduktivních nákladů se tak prý uspoří na udržení redukovaného provozu a současně se tak má udržet i zaměstnanost.

Více čtěte ZDE: Průmyslová výroba a krize v Česku

AMSP dále požaduje umožnit malým a středním firmám odklad plateb na sociální a zdravotní pojištění bez uplatnění úroků z prodlení. Stejně tak žádají o možnost dočasně upustit od účtování záloh na dodávky elektřiny, plynu a tepla, aby se předčasně neodčerpávaly peníze, které podle asociace mnohdy neodpovídají skutečnému odběru.

V další fázi AMSP žádá od vlády posílení programů Českomoravské záruční a rozvojové banky pro poskytování záruk na investiční úvěry, zvýhodněné úvěry na inovační opatření a na financování komercionalizace výstupů vědy a výzkumu. "Malé a střední podniky potřebují podporu od vlády. Víme, že její možnosti jsou omezené, ale přesto si dovolujeme navrhnout opatření, která by problém pomohla řešit. Bez rychlé finanční pomoci nebudou všechna navržená opatření účinná," uzavřel Ošťádal.

BLOG Petra Macha