Ekonomika České republiky na začátku roku zasáhlo několik nepříznivých zpráv. Evropská komise snížila odhad jejího letošního růstu na 1,8 procenta, když někteří ekonomové už očekávají možné snížení HDP. Tom nasvědčuje propad průmyslové výroby v listopadu o 17,1 procenta.

Další zásadní zprávou o zhoršení hospodářské kondice Česka je rekordní nárůst nezaměstnanosti během prosince na rovných šest procent. Nejvíce za posledních 15 let se také propadla bilance zahraničního obchodu, který je pro českou ekonomiku klíčový.

Více čtěte ZDE: Česká čísla o ekonomické krizi

Výběr případů většího hromadného propouštění lidí v důsledku stávající světové finanční krize:

Přes 13.500 lidí:

Automobilky a jejich dodavatelé do poloviny letošního roku kvůli poklesu poptávky propustí podle informací Sdružení automobilového průmyslu více než 13 500 lidí, z toho zhruba polovinu tvoří kmenoví zaměstnanci. Celkový počet lidí v autoprůmyslu tak klesne na zhruba 124 650 zaměstnanců.

Kolem 2000 lidí:

CE WOOD - lesnický gigant v lednu oznámil úřadu práce ve Zlíně záměr propouštění více než 2000 lidí ve všech provozech firmy.

Skupina BCT - největší výrobce užitkového skla v Česku, která ještě loni v září zaměstnávala na 5000 lidí, postupně snižuje jejich počty. O práci už přišlo téměř 2000 zaměstnanců skláren ve Světlé a Poděbradech.

Porcela Plus - hromadné propouštění ohlásily i firmy majetkově spjaté keramické skupiny Porcela Plus, kde může o práci přijít až 1800 lidí.

600 až 1400 lidí:

Unex - strojírensko-metalurgická skupina - oznámila, že letos v únoru dočasně propustí ze svého mateřského závodu v Uničově a dceřiné společnosti Moravské železárny v Olomouci 600 až 800 lidí. Všem propouštěným bude garantovat návrat na původní místo od 1. července.

Tatra - kopřivnická automobilka kvůli poklesu objednávek vloni v prosinci rozhodla, že propustí na začátku roku 2009 569 zaměstnanců. Od loňského pololetí do konce března 2009 tak firmu opustí 1400 zaměstnanců místo dosud avizovaných 820.

100 až 500 lidí:

Bosch Diesel - jihlavský výrobce čerpadel a největší firma na Vysočině kvůli poklesu zakázek loni propustil 425 lidí.

Hella - mohelnický výrobce světlometů propouštěl již předtím, než se naplno ohlásila krize; do loňského prosince odešlo 300 lidí, v lednu má být propuštěno další 50.

Brano Group - výrobce autodílů v prosinci zastavil výrobu, znovu se rozjela až 5. ledna. Kvůli poklesu poptávky propouští od loňského července, do poloviny letošního roku by měla mít o 400 zaměstnanců méně.

Skupina ArcelorMittal v Česku - plánuje propustit až 350 zaměstnanců, z nich 264 by mělo odejít z mateřské firmy. Přes sto zaměstnanců z ArcelorMittal Ostrava (AMO) požádalo již v lednu o dobrovolný odchod z podniku.

Petrof Hradec Králové - největší evropský výrobce pian a klavírů hodlá propustit zhruba polovinu z 390 zaměstnanců.

Více čtěte ZDE: Recese v Evropě

TON z Bystřice pod Hostýnem - největší evropský výrobce ohýbaného nábytku loni oznámil, že propustí 170 lidí.

Evraz Vítkovice Steel (EVS) - třetí největší domácí výrobce oceli loni oznámil, že do konce roku propustí 157 lidí.

Brněnský Zetor Tractors - bude v únoru a březnu vyrábět jen čtyři dny v týdnu. Společnost snižuje stavy ze zhruba 1100 pracovníků asi o 130 lidí, většina nejsou kmenoví zaměstnanci.

Slezan - textilka hlásila, že ze závodu v Mladých Bukách na Trutnovsku ke konci loňského roku propustí 125 lidí.

Strojírenský podnik ČZ - chystá v prvním pololetí letošního roku propustit na 120 zaměstnanců, tedy necelých sedm procent z 1800 pracovníků celé skupiny.

Skupina ZKL - letos plánuje propustit více než desetinu z 1200 pracovníků. Přední tuzemský výrobce ložisek snížil už loni stavy o několik desítek lidí.

Kovosvit MAS - strojírenský podnik hodlal propustit do konce loňského roku 100 z 889 zaměstnanců.