Obří mezinárodní banky, které působí v regionu střední a východní Evropy, společně lobbují u Evropské unie a Evropské centrální banky za rozšíření opatření v rámci boje proti světové finanční krizi.

Devět bank - rakouská Raiffeisen International a Erste Bank, italská UniCredit, francouzská Société Générale, belgická KBC, německá Bayern Landesbank, švédská Swedbank a SEB a řecká EFG Eurobank - se obrátilo podle Financial Times s touto žádostí také na východoevropské země, které nejsou v Evropské unii.

Hned šestice z nich přitom působí i v České republice: Raiffeisen International vlastní tuzemskou Raiffeisenbank a Erste Bank Českou spořitelnu, UniCredit pak UniCredit Bank, Société Générale je majitelem Komerční banky, belgická KBC vlastní ČSOB, na českém trhu působí i Bayern Landesbank. 

Přečtěte si také

 

Pomoc potřebuje nejen západní Evropa 

Ve své žádosti upozorňují na nutnost zmírnění nedostatku peněžní likvidity v regionu a oživení půjček. "Mnozí z nás jsme bojovali 50 let, aby si tyto země ulevily od komunismu, a nyní, kdy máme volné tržní ekonomiky v regionu, nemůžeme je opustit ve chvíli, kdy vane extrémně drsný vítr," uvedl šéf Raiffeisen International Herbert Stepic s tím, že opatření na podporu bank by neměly být zaměřeny jen na západní Evropu.

Devítka bank vystoupila s touto výzvou kvůli zhoršující se ekonomické situaci. Náklady na podporu těchto zemí by podle něj byly relativně umírněné ve srovnání s obřími sumami přislíbenými západoevropskými vládami tamním bankám.

Mluvčí Evropské komise Amelia Torresová uvedla, že EU se snaží nečlenským zemím pomoci prostřednictvím Evropské investiční banky a Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Rovněž se snaží rychleji uvolňovat fondy regionální pomoci. EU také posílila zvláštní fond pro nečlenské země eurozóny, které mají problémy s platební bilancí. 

Evropská komise (EK) v pondělí předpověděla ekonomice Evropské unie na letošní rok pokles o 1,8 procenta. Ještě loni na podzim přitom EK předpokládala růst hrubého domácího produktu v Evropské unii na letošní rok o 0,2 procenta. HDP eurozóny by pak mělo spadnout dokonce o 1,9 procenta.

Propady bankovních titulů na burzách 

Instituce EU již ve východní Evropě přispěly ke krizové finanční pomoci organizované Mezinárodním měnovým fondem, i když hlavně pro členy unie jako Maďarsko a Lotyšsko. Evropská centrální banka však nabídla podporu peněžní likvidity Polsku, které není členem eurozóny.

Bankovní sektor zažívá velmi krušné období. V posledních dnech došlo také k výrazným propadům akcií právě bankovních titulů na burzách napříč celým světem. Na to regují různé instituce snižováním cílových cen akcií. Deutsche Bank tak snížila cílovou cenu pro akcie Erste Bank o 36 procent na 14 eur (zhruba 387,8 koruny) a pro Raiffeisenbank o 38 procenta na 17,50 eur. U obou ale ponechala doporučení "držet".