Nicolas Sarkozy v Evropském parlamentuKdyby Evropská unie nezasáhla proti projevům finanční krize, některé členské státy Evropské unie by v současnosti stály před krachem a jejich bankovní systém by byl zcela zničený. V Evropském parlamentu to v úterý řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Evropská unie se za uplynulých téměř šest měsíců francouzského předsednictví shodla na několika opatřeních. Sarkozy vyzdvihl několikamiliardovou půjčku v eurech pro Maďarsko, která jej prý ochránila od kolapsu.

V současnosti je navíc unie ještě připravena poskytnout finanční pomoc Lotyšsku, které se také dostalo do vážných hospodářských problémů. Půjčky pro jednotlivé země však zdaleka nedosahují objemu peněz, s nimiž počítá takzvaný plán obnovy, na němž se minulý týden dohodli šéfové států a vlád členských států EU.

EU napumpuje do ekonomiky dalších 200 miliard eur

Evropská unie chce v nejbližší době do evropské ekonomiky "napumpovat" zhruba 200 miliard eur (více než pět bilionů korun), tedy zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu EU. Podle Sarkozyho nebyla shoda na této pomoci jednoduchá.

"Skutečně je nás 27 členských států a není jednoduché vštěpit všem stejnou myšlenku ve stejném okamžiku," uvedl Sarkozy ve svém posledním vystoupení v EP v roli šéfa předsednické země. Francouzi předsednictví na Nový rok předají Čechům.

Více o tématu - čtěte ZDE

Plán obnovy ovšem v Evropské unii nemá jen zastánce, o čemž se dnes francouzský prezident přesvědčil i v parlamentu. Šéf frakce Zelených Daniel Cohn-Bendit, který se v médiích v poslední době objevoval kvůli slovní přestřelce s prezidentem Václavem Klausem, Sarkozyho kritizoval, protože je plán prý málo ambiciózní.

Podle něj by bylo daleko lepší, kdyby pomoc dosahovala výše, kterou problémy postižené ekonomice chtějí poskytnou Američané. Jejích záchranný plán dosahuje zhruba tří až čtyř procent HDP.