rusko-vlajka-192-128.jpgKrize dorazila do statistik, napsal v pondělí v titulku ruský podnikatelský list RBK Daily v reakci na čísla o říjnové nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných v Rusku podle statistického úřadu Rosstat totiž během října stoupl o 1,7 procenta oproti září, což představuje 4,624 milionu lidí bez práce. Deník Vedomosti poznamenal, že hlavní propouštění se teprve chystá.

Ministerstvo zdravotnictví a sociálního rozvoje do 20. listopadu zaregistrovalo záměr více než 4000 podniků zbavit se dalších 219.000 zaměstnanců.

Čtěte také

Podle analytiků statistika odráží situaci, kdy podniky začaly snižovat produkci i stavy zaměstnanců, protože globální zpomalení se projevilo snížením poptávky, poklesem cen ropy a dalších komodit a potížemi s obstaráním úvěrů. Pracovní týden již zkrátily ve velkých podnicích, jako jsou automobilky Kamaz a GAZ, výroba klesá i v ocelářství, stavebnictví a strojírenství.

"Říjen je první měsíc, kdy vidíme dopady krize. Ale je to jen vrcholek ledovce. Bude hůř," uvedla Jelina Rybakovová z Citibank.

Nezaměstnanost stoupla na 6,1 procenta podle metodologie Mezinárodní organizace práce. Meziroční tempo růstu nezaměstnanosti o 8,7 procenta je podle deníku Kommersant nejvyšší za pět let. "To je už následek krize," cituje list experta Igora Poljakova z Centra makroekonomických analýz. Další fáze podle něj nastoupí, až se tito nezaměstnaní zaregistrují.

Z našich blogů

Úřady zatím registrují 1,2 milionu nezaměstnaných, což je méně než počátkem roku (1,5 milionu). Z nich přibližně milion pobírá podpory v nezaměstnanosti.

Podle statistik se reálné příjmy obyvatelstva v říjnu oproti září zmenšily o 0,5 procenta; v předchozích dvou letech byl meziročně registrován růst o čtvrtinu. Analytici předvídají, že tato tendence ještě zesílí vzhledem ke snižování platů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru