Spolana_NeratoviceNeratovická chemička Spolana uvažuje o tom, že v prosinci omezí výrobu. Důvodem je špatná situace na trhu s hlavními produkty a s tím související jejich malý odbyt. Některé z variant řešení situace počítají i se snížením platů, případně dokonce s propouštěním. Řekl to ve čtvrtek mluvčí Spolany Jan Martínek.

"Jedním z důvodů, proč k této situaci došlo, je v podstatě naprosté zhroucení trhu s kaprolaktamem," sdělil. Kaprolaktam, který se využívá při výrobě syntetických vláken, patří mezi hlavní produkty Spolany.

"Projevují se také vysoké náklady při výrobě PVC," podotkl Martínek. Chemičce nenahrává ani fakt, že je vzhledem ke končící sezoně malý zájem o síran amonný, jenž se používá jako hnojivo.

Vyčíslení ztrát je tajné

Martínek odmítl přesně vyčíslit ztráty, které chemička zaznamenala. "Za tři čtvrtě roku jsme měli zisk 75 milionů korun, ale to už dávno neplatí," řekl pouze. Nyní prý existuje několik variant, jak bude firma na vzniklou situaci reagovat. Pravděpodobné je zřejmě omezení některých provozů v prosinci. "Těch možností je několik, o všem rozhodne vedení nejpozději do konce listopadu," dodal Martínek.

Více o tématu - čtěte ZDE

Spolana v loňském roce vykázala čistý zisk 129 milionů korun, což bylo o téměř 90 milionů méně než v roce 2006. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 300 milionů korun na 6,3 miliardy korun.

Za poklesem čistého zisku byl prý růst cen některých surovin a také loňské investice Spolany. Chemička však loňský kladný výsledek přičítala zejména prodeji právě PVC, kaprolaktamu a průmyslového hnojiva na bázi síranu amonného.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru