student_pocitac_podnikaniSvětová finanční krize doléhá i na začínající podnikatele nebo společnosti, které se zaměřují na vývoj nových produktů a služeb. Firmy odkládají své rozhodnutí vstoupit do nového podnikatelského inkubátoru, který ve svém areálu otevřela Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) letos v červnu.

Inkubátor dosud přilákal sedm firem, které zaměstnávají 45 lidí. Jeho kapacita přitom představuje možnost uplatnění pro čtyři desítky firem s až 300 zaměstnanci, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci inkubátoru.

"Měli jsme v přijímacím procesu některé firmy, které byly rozhodnuty, že vstoupí do konce roku. Většinou se od ale nich dozvídáme, že musí počkat, že se ozvou tak v březnu nebo dubnu," řekl novinářům ředitel inkubátoru Václav Lukeš. Podle něj jde o firmy, které rozjíždějí své aktivity napojené na dopravní nebo automobilový průmysl, jehož se finanční krize zatím dotýká nejvíce.

Výhodou podnikatelských inkubátorů je nižší nájem

Podnikatelské inkubátory nabízejí malým společnostem, které pracují na nových řešeních v různých oborech, podstatně nižší nájem, než je tržní, navíc i právní nebo marketingovou podporu odborníků a další služby.

V České republice jich působí podle Lukeše zhruba deset. Podnikatelský inkubátor při VŠB-TUO chce do konce roku podle svého zástupce Miroslava Neulingera zaplnit čtvrtinu z celkové plochy asi 2000 metrů čtverečních ploch. Dosud zde začínající podnikatelé obsadili asi 360 metrů čtverečních.

Více o tématu - čtěte ZDE

Například firma WEBLIFT, která vytváří internetové aplikace, podniká v inkubátoru VŠB-TUO od července. Internetové studio, které vlastní dva teprve devatenáctiletí vysokoškoláci, za čtyři měsíce zvýšilo své příjmy pětinásobně. "Otevřeli jsme pobočku i v Brně, tam chceme vstoupit do Jihomoravského inovačního centra. V Ostravě nám pomohli od začátku, přestože ani nevěděli zda uspějeme, kdežto v Brně chtějí firmy, které svůj výrobek již finišují," řekl novinářům David Pecha.

V Moravskoslezském kraji jsou čtyři významní hráči na poli podpory podnikání. Kromě Vědecko-technologického parku Ostrava je to BIC Ostrava a třinecký Steel IT. Podnikatelský inkubátor působil i v Karviné, město ho však kvůli malému zájmu letos zrušilo.

Inkubátor v Třinci podle svého ředitele Michala Banota rovněž zaregistroval propad zájmu. "Zájem studentů a potenciální odvaha zájemců je nižší proti loňskému roku, pokles není ale dramatický a zatím jedeme podle plánu. Chtěli jsme mít letos zaplněno na padesát procent ploch, což zhruba máme," řekl ředitel třineckého inkubátoru Michal Banot. STEEL IT- Inkubátor Třinec funguje od roku 2006, zatím získal devět firem.