Auto výrobaTuzemské firmy z automobilového průmyslu letos a začátkem příštího roku propustí kolem 10 000 lidí. Dosud se mluvilo zhruba o 3 000 lidech. Navíc automobilky vyrobí asi o 20 000 méně aut než původně plánovaný milion vozidel.

Důvodem obou poklesů je hlavně světová finanční krize. Ve čtvrtek na odborné konferenci v Brně řekl ředitel Sdružení automobilového průmyslu (SAP) Antonín Šípek. Automobilový průmysl v České republice zaměstnává přes 120 000 lidí.

Podle Pavla Juříčka ze společnosti BRANO GROUP by se mohlo propouštění dotknout až 20 000 zaměstnanců, to ale SAP v nejbližších měsících nepředpokládá. Další vývoj v příštím roce je těžké odhadnout, poznamenal Šípek.

Slovensko naopak zaměstná 30 000 nových lidí

Naopak slovenský automobilový průmysl zaměstná v příštích dvou letech i přes světovou finanční krizi až 30 000 nových lidí. Letos by mělo v oboru pracovat kolem 75 000 lidí, v roce 2010 zhruba 105 000 pracovníků, řekla ve čtvrtek na odborné konferenci o vývoji automobilového průmyslu v Brně ředitelka Sdružení automobilového průmyslu SR Mária Nováková.

Podle ní Slovensko nečeká snižování stavů, jak ho předvídají experti v Česku. Slovensko patří mezi největší výrobce automobilů na obyvatele. Letos by měly automobilky PSA Peugeot Citroën, Volkswagen a KIA Motors vyrobit nejméně 600 000 vozů.

"To jsou ty velmi pesimistické odhady, znamenalo by to nárůst výroby oproti loňsku o pět procent. Podle posledních informací by mohly být výsledky lepší," uvedla Nováková. Podle ní by ani příští rok neměla výroba oproti letošním pesimistickým odhadům klesnout. "Očekáváme růst, maximálně stagnaci," doplnila.

Více o tématu - čtěte ZDE

Prodej aut v Evropě klesl od ledna do září 2008 zhruba o 4,4 procenta. Omezení letoší výroby už ohlásila Škoda Auto. Právě tento týden zastavila na několik dní výrobu.

Firmy z automobilového průmyslu si stěžují hlavně na silný kurz koruny a vysoké mzdové náklady. Jen firmy ze SAP letos do srpna tratily na silném kurzu koruny, vysokých cenách energiích a dalších neočekávaných výdajích kolem 21 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru