Ruská banka GlobexRuské ministerstvo financí může od úterý poskytnout bance VEB 625 miliard rublů (téměř 448 miliard Kč), určených na podporu ruských bank a podniků. List Vedomosti spočítal, že protikrizová opatření se mohou dohromady vyšplhat až k sumě šesti bilionů rublů (4,3 bilionu Kč). To odpovídá dvěma třetinám výdajů z letošního státního rozpočtu, či 13,6 procenta hrubého domácího produktu.

Skoro 5 bilionů rublů úvěrů

Z přislíbené pomoci se do ekonomiky zatím dostalo více než 1,8 bilionu rublů, hlavně v podobě umístění volných rozpočtových prostředků na bankovní účty či úvěrů od ústřední banky. Spolu s částkou vydělenou ze státního rezervního fondu jde o 2,6 bilionu rublů, což představuje 29 procent výdajů letošního státního rozpočtu.

Větší část státní pomoci však není zadarmo: 4,8 bilionu představují úvěry (1,13 bilionu dlouhodobé). Dalších 1,02 bilionu dostaly banky a firmy podle listu "bezplatně" v podobě snížení rezerv či vývozních cel.

Více o finanční krizi v Rusku čtěte ZDE

Podle vicepremiéra Igora Šuvalova je peněz dost a vláda se postarala o dostatečnou likviditu bank, ale kabinet znepokojuje rozdělování poskytnutých prostředků do "reálné ekonomiky". Veškerá efektivita vložených státních prostředků závisí na tom, zda na ně dosáhnou nevelké banky a firmy, řekla listu Julija Cepljajevová z Merrill Lynch.

Nicméně podle ekonoma Jevgenije Gavrilenka z Trojki dialog ruská ekonomika roste bez ohledu na krizi. V září podle odhadu ministerstva ekonomiky vzrostla oproti srpnu o 0,4 procenta, zatímco v druhém čtvrteletí měsíční tempo růstu činilo 0,3 procenta. Masivní zásahy podle Gavrilenka umožňují vyvarovat se "reálné krize". Analytik Jevgenij Nadoršin předpověděl, že investoři se na ruský trh mohou vzhledem k výnosnosti obligací a poklesu cen akcií vrátit velmi brzy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru