ubs_finance__192x128_.jpgŠvýcarská vláda napumpuje do tamního bankovního systému miliardy franků. Záchranný plán švýcarské vlády navíc počítá i se zvýšením garance ochrany vkladů u švýcarských bank nad nynější hranici 30 000 franků (zhruba 486 000 korun). Informuje o tom agentura Reuters.

Příjemcem státní pomoci bude především největší švýcarská banka UBS. Ta dostane od švýcarské vlády kapitálovou injekci šesti miliard franků. Stát navíc bance UBS nabídl 60 miliard franků (zhruba 992 miliard korun) na odkup špatných cenných papírů.

Credit Suisse zatím pomoc odmítá

Nabídku na vládní asistenci dostala také další velká banka - Credit Suisse. Ta se však zatím rozhodla ji nevyužít. Místo toho získá od investorů, včetně katarského investičního fondu Qatar Investment Authority, který je již nyní hlavním akcionářem banky, až deset miliard franků.

Přečtěte si také

Credit Suisse varovala, že očekává za třetí čtvrtletí letošního roku ztrátu 1,3 miliardy franků. UBS naopak věří, že se jí podaří poprvé od druhého čtvrtletí loňského roku vykázat zisk téměř 300 milionů franků. Ve druhém čtvrtletí banka vykázala čistý zisk 1,2 miliardy franků a její odpisy činily pouze 22 milionů franků. V prvních třech měsících však zaúčtovala celkové odpisy 5,3 miliardy franků a potýkala se navíc se skandálem kvůli obchodování s dluhovými deriváty

UBS již byla donucena odepsat kvůli krizi špatný majetek v hodnotě 45 miliard franků, což je nejvíce ze všech evropských bank. Krize se dotkla i jejích zaměstnanců, tisíce už jich totiž banka musela propustit. Získala však i nový kapitál ve výši 30 miliard dolarů a zahájila restrukturalizaci, v rámci které oddělila divizi investičního bankovnictví od divize správy majetku bohatých klientů. Popřela však informace, že by se chystala investiční banku prodat.