Německá vláda se v obavách z dopadů finanční krize rozhodla, že bude garantovat všechny soukromé vklady v bankách, a to bez ohledu na jejich výši. Ke stejnému kroku se následně odhodlalo i sousední Rakousko. Tamní vláda argumentuje údajnou hrozbou, že se peníze z rakouských bank začnou přelévat do německých. Před tím už to samé učinilo Irsko.

Čtvrtou zemí v Evropě, která k takovému opatření přistoupila, je Dánsko. Ekonomové však upozorňují, že pokud lidé budou mít zajištěny veškeré svoje vklady v jakékoliv bance, ztratí motivaci se o ně starat. České ministerstvo financí o zvýšení záruky za bankovní vklady zatím neuvažuje.

Česko 100procentní garanci odmítá

Podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba k tomu není důvod, sdělil ČTK. Od roku 2001 jsou bankovní vklady podle zákona o bankách pojištěny do výše 25 000 eur. Záruka byla podle Jakoba stanovena úmyslně v eurech, aby nebyla ovlivňována kursovými vlivy.

Čtěte více o státních garancích

"Je fér, aby do okamžiku vstupu do eurozóny se na kursových rizicích podíleli všichni stejnou měrou: exportéři, veřejná sféra i bankovní klienti," uvedl.

Ministr Miroslav Kalousek v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny řekl, že Česku krize nehrozí a že banky u nás jsou absolutně zdravé. Také podle analytika společnosti Citco-Finanční trhy Jiřího Šimka u nás díky stabilitě bankovního systému nehrozí hromadné výběry vkladů.

Přesuny českých vkladů

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka sice banky v Česku problémy nemají, přesto ale nevylučuje, že část lidí zvolí jistotu a své vklady přesune do bank k sousedům. "Lidi skutečně mohou volit jistotu v podobě uložení peněz u německých, případně rakouských bank, které nabízejí stoprocentní vládní garanci. To může pochopitelně vytvořit tlak na vlády ostatních zemí, aby přikročily k podobnému kroku, aby nebyly zvýhodněny banky čilých států," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

To tedy může vést k diskuzi, zda česká vláda a Česká národní banka (ČNB) nakonec nepřehodnotí své rozhodnutí. "Ono to ale opravdu není zatím potřeba. Současná úprava je dostatečná, české banky jsou navíc opravdu fundamentálně zdravé," podotkl Marek.

BLOGY o krizi

Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky je evidentní, že evropské vlády se stále více bojí runu na banky. "K Irsku a Německu se dost možná přidají další státy. V takovém případě lze očekávat, že i ČR bude obdobný krok zvažovat," řekl ČTK. I když podle něj Češi ve velkém nebudou přesouvat peníze do těchto zemí, lze počítat se silnou lobby českých bank alespoň pro zvýšení limitu. "Navíc to může být vděčné politické téma," dodal Hatlapatka.

Otázkou tak nyní je reakce lidí na to, že u německých a rakouských bank je garance vkladů 100procentní. Situaci českých bank tak paradoxně mohou zkomplikovat pokusy evropských vlád o stabilizaci bankovních systémů. Pokud by se Češi ve větším počtu rozhodli přesunout peníze do Německa či Rakouska, banky v Česku by skutečně problémy mohly mít a zřejmě by pak došlo k jejich apelu na českou vládu, aby se stát stoprocentně zaručil za vklady i v tuzmských bankách.