USA_WASHINGTON_FINANCIAL_MELTDOWN_673__192x128_.jpgAmeričtí zákonodárci učinili průlom v rozhovorech o schválení záchranného plánu ve formě finanční pomoci pro americký finanční systém v objemu 700 miliard dolarů (přibližně 12 bilionů korun).

Vyhráno však ještě není. Kongresmani totiž musejí dokončit některé detaily dohody, než budou moci zveřejnit finální podobu zákona a hlasovat o něm.

Plán podpory finančního systému se bude projednávat na půdě Sněmovny reprezentantů v pondělí. V neděli to řekl agentuře Reuters předseda výboru pro bankovní a finanční služby Sněmovny Barney Frank. V Senátu by se podle zdrojů mohlo hlasovat o plánu zřejmě nejdřív ve středu.

Podle ekonomů by mělo být oznámení o tom, že ke schválení záchranného plánu dojde, prvním významným psychologickým faktorem pro oživení finančních trhů. Poté však dojde k "vystřízlivění" díky složitosti mechanismů, jakými pomoci trhům dosáhnout i v praxi.

Paulson: Plán musí být účinný

"Učinili jsme velký pokrok. Vyřešili jsme naše rozdílné názory ohledně toho, jak má vypadat podoba balíčku ke stabilizaci trhu," uvedla pro agenturu Bloomberg demokratka Nancy Pelosiová. Podle ní by mohlo ke konečnému hlasování dojít ještě v neděli.

Dále čtěte
Zástupci zákonodárců se v noci na neděli setkali s americkým ministrem financí Henrym Paulsonem, aby dali definitivní podobu vládnímu fondu. Ten by měl odkupovat od finančních společností neprodejná hypoteční aktiva, která stahují finanční firmy do těžkých ztrát a ohrožují stabilitu celého systému.

"Jsme na pokraji definitivní dohody plánu, který bude fungovat a musí být na trhu také účinný. Je třeba ještě v ozdravném plánu pokračovat, ale myslím, že jsme tam," řekl Paulson.

Signál pro asijské obchodování

Globální finanční krize výrazně dopadá na akciové trhy, které prudce klesají. Podle nevadského demokratického senátora Harryho Reida se tak zákonodárci snaží o to, aby v Kongresu dospěli k definitivní dohodě ještě v neděli. Chtějí tím totiž uklidnit investory před obchodováním na asijských finančních trzích, které jsou v časovém pásmu první, kde by rozhodnutí Kongresu mohlo ovlivnit pondělní obchodování.

Zatím však ještě není s určitostí jasné, kdy budou obě komory amerického Kongresu o zákonu hlasovat, ani to, zda nemohou jednání na poslední chvíli uváznout na nějakém problému. Zákonodárci doufají, že bude schválen v příštích několika dnech.

Zákon však ještě dozná řady změn. Celková částka určená pro pomoc systému má být rozdělena na dvě části. Počátečních 350 miliard dolarů má být k dispozici co nejdříve to bude možné, jak požadoval prezident George Bush. Kongres ale může zablokovat uvolnění zbývající částky pokud bude mít dojem, že program neplní svoji funkci, a to ve sledu dalších 100 miliard dolarů a později konečných 350 miliard dolarů.

Bush ocenil pokrok v jednáních

Prezident sice může toto rozhodnutí vetovat, avšak Kongres může jeho veto přehlasovat. I přes tyto změny však zůstala základní myšlenka programu, kterou bylo získat finance na odkup špatných hypotečních cenných papírů, jejichž hodnota se propadla, protože stovky tisíců Američanů nejsou schopni splácet své hypotéky, zachována.

O ekonomické krizi v USA i ve světě čtěte také

"Vypracovali jsme všechno. Sněmovna reprezentantů by měla být schopná hlasovat o zákonu v neděli a Senát v pondělí," uvedl republikánský senátor Judd Gregg. S pokrokem ve vyjednávání je spokojen i americký prezident Bush.

Jeho mluvčí Tony Fratto prohlásil, že Bush je se sobotním pokrokem spokojen a oceňuje "oboupartajní snahu stabilizovat naše finanční trhy a chránit naše hospodářství".

Omezení zlatých padáků

Předseda bankovního výboru Senátu Christopher Dodd, vedoucí vyjednavač, řekl, že zákonodárci se dohodli na odpovědnosti za peněžní program, ochranu daňových poplatníků ze ztrát, uzavření úlev, načasování financování plánu.

Nový zákon má také omezit tzv. zlaté padáky pro ředitele společnostní účastnících se programu a zřizuje výbor, který bude mít nad fondem dohled. Ten by mělo řídit ministerstvo financí. "Pracovali jsme na tom velmi tvrdě a učinili jsme velký pokrok směrem k dohodě, která bude fungovat a bude užitečná pro trh i pro všechny Američany," uvedl Paulson.

Plán počítá také s pomocí pro majitelé domů, kteří mají problémy se splácením. Vláda by měla vyjednat nové splátky u hypoték, které koupí, s cílem snížit měsíční náklady na splátky pro dlužníky a umožnit jim, aby si mohli ponechat své domy.

Marek: Psychologická pomoc

Navrhovaný plán je podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka dobrým nápadem, velmi obtížná ale bude jeho realizace. "A to proto, že se neví, jakým mechanismem a za jakou cenu se problémová aktiva budou vykupovat. To bude určující pro to, jak si mezi sebe rozdělí ztráty finanční sektor a vláda," řekl tento týden pro server iHNed.cz Marek.

Jestli plán bude schválen nyní, nebo začátkem příštího týdne, není podle Marka až tak podstatné. "Mnohem důležitější je, aby se už tento týdenkongresmani dohodli, že tento plán podporují a že jej posvětí co nejdříve to půjde. Ten psychologický význam dohody o tom, že dojde ke schválení, je v tuto chvíli nejdůležitější," zdůraznil Marek.