Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Stavební společnost Eurovia by měla Ředitelství silnic a dálnic předat kompletní projekt na opravu dálničních sjezdů v Ostravě.

Praha. Zahájení čtvrtého ročníku soutěže Česká inovace.

Ústí nad Labem. Začíná přeshraniční burza práce, kterou organizuje v rámci sítě EURES Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Ústí nad Labem společně se saským partnerským úřadem práce Agentur für Arbeit Pirna. Zaměřená bude na strojírenství, zdravotnictví, hotelnictví či gastronomii nebo na výletní lodě.

Brno. Začíná 18. ročník dvoudenního energetického semináře Energetika 2014 - Jak předvídat vývoj v nestabilním prostředí? Pořádá EGÚ Brno.

Graben. Pokračuje stávka zaměstnanců německých distribučních center amerického internetového obchodu Amazon.

Frankfurt nad Mohanem. Do oběhu bude uvedena nová bankovka v hodnotě 10 eur.

Brusel. Udělují se ceny Enterprise Europe Network, mezi nominovanými je také Technologické centrum Akademie věd ČR.

Arab Bank podle amerického soudu financovala hnutí Hamas

Mezinárodní banka Arab Bank poskytovala materiální podporu palestinskému radikálnímu hnutí Hamas, a musí proto odškodnit oběti zhruba dvou desítek útoků, které tato skupina údajně spáchala v Izraeli a na palestinských územích. Rozhodla to v pondělí porota amerického soudu. Podle právníků jde o vůbec první podobný případ, který se dostal k soudům ve Spojených státech. Představitelé finančního domu popírali, že by o jakýchkoli vazbách banky na radikály věděli.

Banku Arab Bank, která má sídlo v Jordánsku, před 10 lety zažalovalo skoro 300 Američanů, kteří jsou sami oběťmi těchto útoků, spáchaných v letech 2001 až 2004, nebo jejich příbuznými. Finanční dům podle nich vědomě udržoval účty představitelů Hamasu a prováděl platby Hamasu ve prospěch rodin bombových atentátníků z palestinského Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu.

Rockefellerové omezují investice do energie z uhlí a ropných písků

Vlivná rodina Rockefellerů, která vydělala jmění na podnikání s ropou, zastaví postupně některé investice do energií z fosilních paliv. V předvečer summitu OSN o změně klimatu to v pondělí podobně jako další investoři a filantropové oznámil fond Rockefeller Brothers Fund, který spravuje část majetku po zakladateli ropné společnosti Standard Oil, miliardáři Johnu D. Rockefellerovi.

Fond Rockefeller Brothers Fund, který řídí Rockefellerovi potomci, disponuje zhruba 840 miliony dolarů. Společnost dnes oznámila, že se přestane angažovat v projektech spojených s energií z uhlí a s ropnými písky, které jsou podle něj hlavními zdroji emisí uhlíku. Záměr omezit investice do projektů fosilních paliv jako ropa nebo uhlí dnes v New Yorku kromě Rockefellerů oznámily i stovky dalších institucí, úřadů a investorů-jednotlivců. Dohromady chtějí tyto investice snížit o 50 miliard dolarů.

Sankce prý Gazpromu neublíží

Gazprom prý není schopen uspokojit rostoucí poptávku z EURuský státní plynárenský koncern Gazprom dokáže nahradit veškeré dovážené zařízení, na které se vztahují západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho roli v ukrajinské krizi. Prohlásil to podle agentury Reuters náměstek generálního ředitele největšího ruského vývozce plynu Alexandr Medveděv. Restrikce podle něj nebudou úspěšné.

"V Gazpromu dovážíme pouze 10 procent zařízení a služeb, 90 procent naší poptávky pokrývají ruští výrobci," sdělil podle Reuters Medveděv na energetické konferenci na ruském ostrově Sachalin. "Žádné úspěšné zavedení sankcí (v dějinách) není známo," sdělil na otázku, zda sankce Gazprom nepoškodí. Spojené státy v první polovině září uvalily sankce na Gazprom a další mohutné ruské státní firmy Gazprom Něfť, Surgutněftěgaz a Rosněfť. Západním společnostem mimo to zakázaly podílet se na hlubinné těžbě či průzkumu ropných nalezišť v arktických vodách nebo pobřežním šelfu.

V Číně stoupla nezaměstnanost

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v září nečekaně zrychlila tempo růstu. Zaměstnanost v tamních továrnách však klesla na nejnižší úroveň za pět a půl roku. Plyne to z úterních předběžných údajů z průzkumu banky HSBC mezi nákupními manažery čínských továren.

Index nákupních manažerů HSBC stoupl tento měsíc na 50,5 bodu ze srpnových 50,2 bodu. Vzdálil se tak hranici 50 bodů, která na stobodové škále odděluje růst od poklesu. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali, že růst průmyslové aktivity se na této hranici zastaví. Dílčí ukazatel zaměstnanosti ale ztratil více než jeden bod a propadl se až na 46,9 bodu, tedy nejnižší hodnotu od února 2009, kdy se řada zemí potýkala s finanční krizí. 

Renault svolává auta kvůli možným problémům s brzdami

Renault ClioFrancouzský výrobce automobilů Renault svolává po celém světě do servisů téměř půl milionu vozů Clio IV a Kangoo 2 kvůli možným problémům souvisejícím s brzdovým systémem. Oznámila to v pondělí podle agentury DPA firma.

Opatření, které je důsledkem možných chyb při montáži automobilů, se týká více než 400 tisíc vozů Clio a téměř 64 tisíc vozů Kangoo. Svolávané automobily byly vyrobeny v továrnách ve Francii a v Turecku, píše DPA.