Norský losos, jehož dodávky Moskva minulý měsíc zakázala v rámci protiopatření na západní sankce, se podle místního tisku vrátil zpět na pulty ruských obchodů. Stojí však zhruba o třetinu více. "Norská ryba potřebovala jen něco více než měsíc, aby doplula oklikou," napsal hospodářský list Vedomosti.

Norům, kteří před embargem vyváželi do Ruska 11 procent ryb a rybích výrobků, prý pomohla uspěchaná reakce Moskvy na sankce: aby zmírnila dopad embarga na ruské občany, vztahuje se zákaz pouze na čerstvé ryby, nikoli na zpracované. Na zpracovávání západních surovin před jejich převozem do Ruska tak dnes těží mnoho firem v sousedských státech této velmoci.

Státy Celní unie, do které patří kromě Ruska také Bělorusko a Kazachstán, například nemohou svému velkému partnerovi přeposílat hotové západní jídlo, mají však možnost zpracovávat západní suroviny a ty pak do Ruska přeposílat. Tento mechanismus jim v polovině srpna explicitně povolil místopředseda ruské vlády Arkadij Dvorkovič.

Vývoz norských ryb do Ruska se tímto způsobem téměř podařilo vrátit na předchozí uroveň. Norové totiž zvýšili na troj- až čtyřnásobek vývoz do Běloruska, kde se ryby zpracovávají pro ruské odběratele. Přitom právě prodej norského lososa do Ruska nejprve spadl o 82 procent. “Obávali jsme se ztrát, ale síla trhu zareagovala skvěle,“ pochvaloval si podle norského listu Dagens Naeringsliv představitel prominentní rybářské společnosti Coast Seafood.

Podle ruského listu Vedomosti Rusům pomohl i postoj běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který ruskému kolegovi Vladimiru Putinovi slíbil nedovolit reexport zakázaného zboží přes Bělorusko do Ruska, ale poručil podnikatelům pokračovat v nákupech dovážených surovin. Za nimi následovaly i zpracovatelské kapacity.

Šéf nejmenované velké ruské konzervárny deníku řekl, že jeho firma spustila výrobní linku v jednom běloruském podniku, aby tam zpracovávala norské ryby. "Prakticky nic se nezměnilo, jen náklady vzrostly," řekl tento podnikatel. Za vyšší náklady tak platí pouze spotřebitel v ruských obchodech.