Petrochemický holding Unipetrol v letošním prvním pololetí prohloubil ztrátu na 2,55 miliardy korun z 576 milionů před rokem. Důvodem je snížení hodnoty aktiv ve druhém čtvrtletí, kdy firma vykázala čistou ztrátu 3,5 miliardy korun.

Pololetní tržby firmě meziročně vzrostly o 23,8 procenta na 61,25 miliardy korun. Firma ve středu výsledky zveřejnila na svém webu.

Výsledek rafinerského segmentu byl nadále slabý i kvůli zhoršení vnějšího prostředí na trhu, což bylo částečně kompenzováno meziročně lepšími výsledky v petrochemickém a maloobchodním segmentu, uvedla firma. Provozní ztráta rafinerií se v pololetí prohloubila na 3,9 miliardy korun ze 495 milionů z předchozího roku.

"Zhoršení ukazatele bylo způsobeno zaúčtováním snížení hodnoty majetku rafinerského segmentu ve výši 4721 milionů Kč v prvním pololetí 2014," uvedl Unipetrol.

K jednorázovému snížení hodnoty aktiv společnost přistoupila s ohledem na zhoršený střednědobý výhled ziskovosti segmentu.

Za samotné druhé čtvrtletí firma prohloubila čistou ztrátu na 3,5 miliardy korun ze 429 milionů před rokem. Provozní zisk očištěný o jednorázové vlivy 1,044 miliardy korun ale představuje meziroční zlepšení o 381 milionů korun. Čtvrtletní tržby Unipetrol zvýšil o 31 procent na 32,4 miliardy korun.

"Celkově výsledky po vyloučení jednorázového nepeněžního přecenění aktiv dopadly mírně nad odhady," uvedl analytik České spořitelny Václav Kmínek. Jako hlavní hnací motor firmy vidí petrochemický segment.

Podle něj by trh po prvotní negativní reakci na vysoký odpis aktiv mohl vzít výsledky mírně pozitivně. Akcie firmy na pražské burze ve středu v 10.00 klesaly o 1,15 procenta.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz upozornil na určitý rozpor ve vyjádření firmy. "Ve stejném okamžiku, kdy společnost dokázala generovat zisk i v rafinérském segmentu, a to stále, podle jejích slov, za těžkých vnějších podmínek, současně říká, že budoucí výnosnost rafinérských aktiv bude horší a její hodnotu v účetnictví je třeba snížit," uvedl.

V petrochemii se pololetní prodej meziročně zvýšil o 12 procent a provozní zisk stoupl o 31 procent na 1,85 miliardy korun. Provozní zisk maloobchodního segmentu vzrostl o 17 procent na 220 milionů korun. Tržní podíl sítě čerpacích stanic Benzina se ve srovnání s loňským pololetím zvýšil o 0,8 procentního bodu na 14,9 procenta.

PKN Orlen ztrácí kvůli litevské divizi

Největší polská ropná společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, prodělala ve druhém čtvrtletí rekordních 5,2 miliardy zlotých (34,5 miliardy Kč). Do ztráty firmu stáhla zejména problémová litevská divize.

Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že PKN vykáže zisk 353 milionů zlotých po ztrátě 207 milionů před rokem.

Čtvrtletní výsledky zahrnovaly odpisy hodnoty majetku v celkovém objemu kolem pěti miliard zlotých, z toho 4,2 miliardy zlotých připadalo na ztrátovou litevskou divizi Orlen Lietuva a 711 milionů zlotých (téměř pět miliard Kč) na Unipetrol.

Firma uvedla, že je připravena rafinerii Orlen Lietuva dočasně uzavřít, pokud se zhorší makroekonomické podmínky.

"Čtvrté a první čtvrtletí jsou obvykle pro rafinerský sektor nejhorší. Marže jsou na nejnižší úrovni a prodej je slabý. Připravujeme se proto na nejhorší scénáře, které by mohly nastat na přelomu let 2014 a 2015. Prvním krokem by mohlo být dočasné uzavření litevské rafinerie," prohlásil náměstek šéfa PKN Slawomir Jedrzejczyk.

PKN se podobně jako další podniky v odvětví potýká s nízkými maržemi. Litevská divize Orlen Lietuva navíc zápasí s vysokými přepravními náklady. PKN se letos nepodařilo přesvědčit litevské železnice, aby rafinerii, která je jejich největším zákazníkem, snížily poplatky za přepravu ropy.

PKN koupila litevskou rafinerii v roce 2006 za 2,6 miliardy dolarů (53 miliard Kč) a další miliardu dolarů investovala do její modernizace. Odpisy snížily účetní hodnotu závodu na pouhých 500 milionů zlotých (3,3 miliardy Kč), přesto by podle analytiků bylo pro PKN obtížné nalézt pro tuto rafinerii kupce.

V loňském roce Orlen Lietuva prodělala rekordních 94,3 milionu dolarů. Divize je nicméně největším daňovým poplatníkem v Litvě a podílí se zhruba čtvrtinou na celkovém exportu země. Uzavření rafinerie by bylo politicky citlivou záležitostí, litevská vláda však dala najevo, že neplánuje státní záchranu podniku, píše agentura Reuters.

Unipetrol, který je součástí polské skupiny od roku 2005, kontroluje Českou rafinérskou a zaměřuje se na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu.