V pražském Paláci Žofín se vyhlašovaly v úterý večer výsledky podnikatelské olympiády. Ocenění Podnikatel roku 2013 si odnesl Jiří Hlavatý z textilky Juta. Vítěz 14. ročníku soutěže, kterou pořádá poradenská a auditorská společnost Ernst & Young, pojede v červnu bojovat o titul Světového podnikatele roku na finále soutěže do monackého Monte Carla.

Jiří Hlavatý, šéf největší tuzemské textilky Juta, nastoupil do podniku jako strojní inženýr hned po škole v roce 1972. Pro značku pracuje již 40 let, a než se stal jejím ředitelem a následně majitelem, prošel v továrně mnoha profesemi. Dnes řídí 14 továren a dva tisíce zaměstnanců.

"Když 25 let děláte od nevidím do nevidím, tak můžete třeba vyniknout. V mém úspěchu se promítá neúprosnost. Velký vliv má také fakt, že musím jít lidem příkladem a sdílet s mužstvem zlé i dobré. Tak ze zaměstnanců dostanete to nejlepší. Musí vidět, že pracujete minimálně stejně jako oni," řekl nedávno tisku.

Pod vedením Jiřího Hlavatého se Juta stala největší textilkou v Česku. Její roční obrat dosahuje téměř šest miliard korun a více než 80 procent produkce firma vyváží do 65 zemí světa. Vydělává zejména na výrobě geotextilií, hydroizolačních fólií a membrán pro stavebnictví. Ve Velké Británii, kde vlastní výrobní závod, je jedničkou na trhu hydroizolačních fólií. Podnik v současnosti vlastní 51 ochranných známek a patentů v Česku i v dalších zemích Evropy. Historie textilky sahá až do druhé poloviny 19. století, kdy továrny v soukromém vlastnictví vyráběly příze, tkaniny, pytle a lana z přírodních materiálů.

Soutěže EY Podnikatel roku 2013 se mohl zúčastnit vlastník nebo manažer společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Firma musí existovat minimálně dva roky a mít alespoň 10 zaměstnanců.

S oceňováním nejlepších podnikatelů začala společnost Ernst & Young v USA v roce 1986. Během své existence se soutěž rozšířila do řady zemí světa a nyní se vyhlašuje již v téměř 60 státech na šesti kontinentech. Loni se tuzemským Podnikatelem roku stal majitel logistické společnosti Hopi František Piškanin.