Sklad internetového obchodu Amazon v Brně nemusí stát. Tvrdí to ředitel developerské společnosti CTP, která má pro amerického investora halu postavit. Důvodem je to, že si někteří zastupitelé Brna kladou další podmínky, které už CTP odmítá akceptovat. Je tak ohrožena několikamiliardová investice a tisíce nových pracovních míst.

"Je velmi vysoké riziko, že Amazon do Brna nepřijde, a pak to bude pro všechny velké zklamání," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny šéf CTP Remon Vos. Zastupitelé Brna se totiž chtějí zabývat projektem Amazonu až na svém dalším zasedání v březnu. A to už je podle CTP pozdě.

Amazon už v září 2013 prohlásil, že chce sklady v Brně a u Prahy zprovoznit ještě letos na podzim, aby stihl vánoční sezonu, která je z hlediska tržeb pro internetového prodejce naprosto zásadní. A protože výstavba skladu trvá kolem šesti měsíců, stavební práce je nutné zahájit nejpozději v březnu.

Vos tedy žádá primátora Brna Romana Onderku, aby svolal mimořádné zastupitelstvo na 14. února. CTP chce mít do konce ledna záruku, že město firmě pozemek prodá za dojednaných podmínek.

CTP a Amazon

100 milionů eur

má být investice společnosti CTP do vybudování distribučního centra Amazonu v Brně.

 

124 tisíc m2

si má v Brně Amazon pronajmout od CTP. Šlo by o vůbec největší budovu, kterou developer postavil.

 

125 milionů eur

byly příjmy CTP z pronájmů za rok 2013.

"V případě, že mimořádné zastupitelstvo nebude naplánováno, a v případě, že městská rada nepotvrdí podmínky, Amazon od svého záměru investovat v Brně odstoupí," uvedl Vos s tím, že má investor záložní variantu pro svůj sklad v Bratislavě.

Firma CTP se s městem dohodla na odkupu pozemku za 214 milionů korun. Navíc městu nabízí dalších 56 milionů korun na vylepšení infrastruktury v souvislosti se zvýšeným dopravním zatížením poté, co bude sklad o velikosti 95 tisíc metrů čtverečních v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa zprovozněn. To ale některým zastupitelům nestačí.

Po CTP totiž chtějí další peníze pro případ, že by Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nestihlo do září 2017 postavit sjezd z dálnice D1. ŘSD sice tento termín městu přislíbilo, ale žádné sankce mu v případě zdržení nehrozí. Část zastupitelů proto přišla minulý týden s nápadem, že by případné penále měla platit CTP. A žádají až 3,5 milionu korun měsíčně.

Vos to považuje za vydírání. A nediví se tomu ani náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD). "Představovali jsme si modré z nebe, ale když nám CTP modré z nebe nedá, dáme do smlouvy šedomodré nebe. A předložíme to zastupitelstvu," řekl Pospíšil a naznačil, že podle něho Amazon akceptuje fakt, že letos Vánoce v Brně nestihne, ale přesto zvolí Brno.

Potíže i u Prahy

Příchod amerického investora provází komplikace také v Dobrovízi u Prahy, kde Amazon plánuje letos na podzim zprovoznit srovnatelně velký sklad. Obyvatelé této obce se v prosinci v referendu vyjádřili proti výstavbě distribučního centra.

Na úterý obec svolala veřejné zasedání. "Chceme lidem představit memorandum o spolupráci," řekl starosta Dobrovíze Martin Šafr. Memorandum upravuje podmínky, za kterých bude obec akceptovat zbudování skladu Amazonu. Podle Šafra se tím otevírá cesta k vyřešení problému.

Každý ze skladů Amazonu má zaměstnat okolo 2000 lidí a vzniknout v nich má dalších až 6000 sezonních míst. V brněnské Černovické terase působí mezinárodní společnosti, které zaměstnávají kvalifikované pracovníky. Naopak Amazon bude cílit na dělníky, případně brigádníky z řad studentů. Investici Amazonu vítá i CzechInvest. Pokud ze stavby skladu Amazonu v Brně sejde, CTP na pozemcích hodlá postavit několik menších hal pro jiné investory, dodal Vos.