Jako kdyby veřejně propíraných kontroverzních témat mezi Berlínem a Washingtonem nebylo dost. Spojené státy se ve středeční vydané zprávě neobvykle ostrým tónem opřely do německé hospodářské politiky, která prý vysává evropské sousedy a škodí světové ekonomice. Němci se obratem ohradili.

Americkému ministerstvu financí, které hodnotící zprávu vydává každých šest měsíců, vadí zejména německá exportní orientace, jejíž vinou je prý zotavení eurozóny tak mdlé. Německo tak na stupnici kritizovaných zemí předstihlo Čínu, která je tradičním cílem kvůli údajnému podhodnocování měny, i Japonsko, jež začalo svoji měnu radikálně stlačovat před rokem.

Trojice pranýřovaných je v žebříčku největších ekonomik světa hned za Spojenými státy – na druhém až čtvrtém místě.

První kritika od krize

Zaměřením se na Německo, hospodářského i politického hegemona eurozóny, se administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy výrazně odklání od původního kurzu vůči jednomu ze svých nejdůležitějších spojenců.

Washington se od prvopočátků evropské dluhové krize v roce 2010 často vyhýbal veřejné ostrakizaci Berlína, jemuž připadla v boji za záchranu eurozóny klíčová role. Obama a jeho poradci se ve snaze o usměrnění německých partnerů spoléhali na důvěrné komunikační kanály.

„Pomalý růst domácí poptávky v Německu a jeho závislost na exportech narušily vyrovnávání nerovnovah v době, kdy se mnoho jiných členů eurozóny ocitlo pod vážným tlakem na omezení poptávky i importů,“ uvádí se ve zprávě s tím, že výsledkem jsou deflační tendence (tlak na pokles platů i cen) v eurozóně i ve světové ekonomice. Dokument také výmluvně poukazuje na skutečnost, že v čistém vývozu zboží, služeb a kapitálu Německo loni předčilo Čínu.

Mluvčí německého ministerstva financí prohlásil, že mezinárodní organizace, včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF), Organizace pro spolupráci a rozvoj (OECD) i Evropská komise, hodnotí německou hospodářskou politiku příznivě. Německý růst prý žene silná domácí poptávka.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se