Větší odolnost systémů Applu proti kybernetickým hrozbám je mýtus a za menším počtem virů a útoků stojí jejich dosud menší rozšíření a méně specializovaných vývojářů. Podle Jevgenije Kasperského, šéfa a spoluzakladatele bezpečnostní IT firmy Kaspersky Lab, je tak dnes velký bezpečnostní problém u Applu jen otázkou času.

"Z pohledu technické bezpečnosti jsou třeba Windows opravdu robustnější než systémy Applu. Je tedy jednodušší infikovat Mac," říká v rozhovoru pro HN Kasperskij.

Připomíná například úspěšný útok na kancelář dalajlamy nebo nedávný a dosud největší případ s napadením téměř tři čtvrtě milionu počítačů Mac od Applu virem Flashback.

"Ten program nebyl škodlivý, pouze předstíral, že uživatel kliká na reklamu na webu, a útočníci tak získali peníze z marketingových společností, nikoliv od samotných uživatelů. V počítačích stále je a tvůrci na něm stále vydělávají," říká. Počet záznamů v souvislosti s počítači Mac ve firemní virové databázi Kaspersky Lab se od roku 2010 zvýšil více než šestkrát.