Větší odolnost systémů Applu proti kybernetickým hrozbám je mýtus a za menším počtem virů a útoků stojí jejich dosud menší rozšíření a méně specializovaných vývojářů. Podle Jevgenije Kasperského, šéfa a spoluzakladatele bezpečnostní IT firmy Kaspersky Lab, je tak dnes velký bezpečnostní problém u Applu jen otázkou času.

"Z pohledu technické bezpečnosti jsou třeba Windows opravdu robustnější než systémy Applu. Je tedy jednodušší infikovat Mac," říká v rozhovoru pro HN Kasperskij.

Připomíná například úspěšný útok na kancelář dalajlamy nebo nedávný a dosud největší případ s napadením téměř tři čtvrtě milionu počítačů Mac od Applu virem Flashback.

"Ten program nebyl škodlivý, pouze předstíral, že uživatel kliká na reklamu na webu, a útočníci tak získali peníze z marketingových společností, nikoliv od samotných uživatelů. V počítačích stále je a tvůrci na něm stále vydělávají," říká. Počet záznamů v souvislosti s počítači Mac ve firemní virové databázi Kaspersky Lab se od roku 2010 zvýšil více než šestkrát.

Slabina Applu je především v přístupu firmy k možným problémům. Vůči bezpečnostním společnostem se chová uzavřeně a skoro s nimi nekomunikuje.

"Pokud jim přinesete nějakou skutečně důležitou informaci, hezky vám poděkují. Ale to je všechno," popisuje zkušenosti technologický ředitel Kaspersky Lab Nikolaj Grebenikov. Společnost je přitom blízkým partnerem Microsoftu. Ohroženější je podle něj 63 milionů uživatelů systému OS X na počítačích Mac od Applu než jeho mnohem rozšířenějšího systému iOS pro mobilní zařízení jako iPhone nebo iPad.

Apple také doplácí přímo na základy své strategie, kterou je uzavřenost systémů, plná kontrola nad nimi a jejich vývojem. Bezpečnostní záplatu na problém v jazyce Java ale například loni Apple vydal až po 49 dnech od zjištění zranitelnosti, čehož začali využívat útočníci. "Nemyslím, že existuje jakákoliv zcela bezpečná platforma. Jde jen o to, kolik do bezpečnosti investujete peněz a energie vývojářů," říká Grebenikov.

Naopak otevřenost k velké komunitě může být z pohledu bezpečnosti výhodou pro konkurenční mobilní systém Android od Googlu. Ten sice díky velkému rozšíření nechtěně usnadnil šíření škodlivého softwaru na miliony zařízení, velké množství vývojářů je ale zase schopno rychle jej odhalit a upozornit na možné hrozby.

 

Podle průzkumu Kaspersky Lab 40 procent uživatelů Applu věří, že jsou zcela v bezpečí. "Myslí si, že žijí v ráji," kroutí hlavou marketingový šéf firmy Alexander Jerofejev, který za průzkum zodpovídal. "Jsme docela rádi, že počet uživatelů Maců neroste tak rychle jako před dvěma lety, protože jinak bychom dnes měli pěknou bezpečnostní krizi," uzavírá.

Velký rozhovor s Jevgenijem Kasperskym přinášejí páteční Hospodářské noviny.

ctete patek