Javier Perez

Vzdělání:
Vystudoval španělskou ekonomickou univerzitu ESADE a americkou Thunderbird School of Global Management.

Kariéra:
Nyní je prezidentem MasterCard pro Evropu. Před nástupem do společnosti MasterCard působil v exekutivě v bankovních domech Banco de Vizcaya Argentaria a Banca Catalana.


Hotovost umožňuje daňové úniky a bujení šedé ekonomiky. Elektronické platby mohou tyto vedlejší náklady výrazně omezit, říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom prezident společnosti MasterCard Javier Perez. V České republice probíhá elektronickou cestou zhruba 15 procent plateb, to odpovídá i celosvětovým číslům. Za evropským průměrem však Česko pokulhává, na celém kontinentu je v elektronické formě čtvrtina plateb. Podíl ale rychle poroste, platby v hotovosti ustoupí a za používání mincí a bankovek bude hrozit penalizace, předpovídá vývoj Perez.

Kdysi jste řekl, že bezhotovostní platby v budoucnosti úplně vytlačí z obchodů hotovost. Od manažera společnosti zabývající se bezhotovostními platbami to není nijak překvapivé, opravdu si ale dovedete představit svět bez bankovek a mincí?

Bude to postupovat po etapách. Dovedu si představit, že v zemích jako Česká republika, Německo nebo Británie bude vývoj rychlejší než v rozvíjejících se ekonomikách. Hotovost je totiž velmi drahá - vedle přímých nákladů na samotnou výrobu bankovek a mincí existují i nepřímé náklady. Hotovost umožňuje daňové úniky a bujení šedé ekonomiky. Tyto vedlejší náklady mohou právě elektronické platby výrazně omezit.

Jaký je aktuálně ve světě podíl elektronických plateb ku hotovostním?

Celosvětově zhruba 85 procent plateb probíhá hotovostně, 15 procent elektronicky. Nejrozšířenější jsou ve Spojených státech, kde téměř 70 procent plateb probíhá elektronicky. V kontinentální Evropě si nevedeme zdaleka tak dobře, podíl elektronických plateb činí zhruba 25 procent. V České republice je to pouze 15 procent. Čili máme před sebou ještě dlouhou cestu k bezhotovostnímu světu.

Pokud by ekonomika fungovala bez hotovosti a platby probíhaly jen elektronicky, nehrozí, že v případě závady se byznys zastaví?

To riziko existuje už dnes - všechno se odehrává přes počítače. I vaše peníze, pokud je nemáte pod polštářem, jsou elektronické, v počítačových záznamech.

Nedávno jsem byl v obchodě, kde nefungoval terminál pro platební karty. Kdybych u sebe neměl hotovost, tak bych nenakoupil vůbec.

Existují i alternativní cesty, když nefunguje terminál. Obchodník může například zvednout telefon, zavolat do banky, ověřit kartu a přijmout ji i bez funkčního terminálu. V budoucnu to nicméně bude fungovat tak, že když budete chtít používat hotovost, budete za to penalizováni. Dám vám dva příklady. Prvním z nich je Jižní Korea, druhým Venezuela. Tam mají u elektronických plateb zavedenu nižší sazbu daně z přidané hodnoty. To motivuje lidi, aby využívali karty - snižuje jim to náklady, protože platí nižší daň.


 

Obálka Ekonom 10/2013Jaké je riziko plateb přes mobilní telefony?

 

Jak elektronické platby ovlivňují chování lidí jako zákazníků?

 

Odpovědi najdete v týdeníku Ekonom č. 10, který vyšel ve čtvrtek 7. března.

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se