Řecký premiér Antonis Samaras v pátek ohlásil rozsáhlou privatizaci podniků a nemovitostí.

Privatizace a s tím spojená tržní liberalizace se dotkne všech struktur ekonomiky, včetně energetického průmyslu, námořní infrastruktury a železnic.

Rozsah prodeje státního majetku půjde dokonce nad rámec dohod s eurozónou o finanční pomoci. Ta zachraňuje zemi před bankrotem.

"Hlavním cílem je zastavit recesi," prohlásil Samaras před shromážděným parlamentem.

"Provedeme strukturální změny ne proto, že to vyžaduje memorandum (dohoda s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem), ale protože to musíme udělat. Položíme důraz na privatizaci a podpoříme další, které už nepatří k smluvním závazkům, jako jsou železnice i uvolnění trhu s energií," zdůraznil premiér.

"Lid potřebuje vědět pravdu, výhled, naději a odvahu. Tato vláda bude říkat pravdu a předvede svoje odhodlání. Řecko může uspět a my vybojujeme všechny bitvy, aby země byla vyvedena z krize," řekl Samaras.

Velký výprodej

50 mld. eur

Privatizace státního majetku má do řecké pokladny přinést do roku 2015 na 50 miliard eur.

Taháky roku 2012

AIA - Ze státních 55 % akcií mezinárodního letiště v Aténách se má prodat až 21 %.
Piraeus Bank - Stát prodá zbylých 1,3 % ve čtvrté největší řecké bance.
DEI - V elektrárenské společnosti řecká vláda kontroluje 51 % akcií, do prodeje má jít 17 %

Samaras v pátek prohlásil, že kabinet, který vzešel z červnových voleb, bude proti neustálému hospodářskému propadu bojovat nejen privatizací, ale i rozsáhlými reformami.

Přiznal, že jeho země nedosáhla fiskálních cílů vyplývajících z dohody o zahraniční finanční pomoci.

Před parlamentem představil Samaras devítibodový plán vlády, která v neděli v pozdních večerních hodinách bude čelit hlasování o důvěře.

Tříčlenná koalice konzervativní Nové demokracie (ND), socialistického PASOK a umírněné Demokratické levice (DIMAR) je v 300členném řeckém parlamentu zastoupena 179 zákonodárci.