Násilnosti podobné těm, které loni šokovaly Británii, se mohou brzy opakovat. V EU je totiž podle pondělních údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat) nyní bez práce čtvrtina lidí do 25 let, ale v nejvíce postižených státech, Španělsku a Řecku, je to každý druhý.

Zvláště nebezpečné je, že mladí ztrácejí motivaci svou situaci změnit.

Generace bez budoucnosti

"Miliony mladých Evropanů se rozhodly, že přestanou studovat a už si nebudou hledat práci. Žijí teď v naprosté nejistotě ohledně dalšího vývoje," řekl v Evropském parlamentu italský křesťanskodemokratický europoslanec Luca Volonté.

Ve Španělsku se tito lidé označují termínem "ani ani", tedy ti, kteří ani nepracují, ani nestudují.

Podle nedávné zprávy analytiků ILO bude mít právě tato skupina velké problémy se získáním zaměstnání i v době, kdy se ekonomika vzpamatuje. Budou jim totiž chybět pracovní zkušenosti i kvalifikace.

"Političtí lídři Evropské unie jsou si dobře vědomi možné katastrofy, totiž že v Evropě vyrůstá "ztracená generace". Doposud jsou ale bezmocní a nedokážou narůstající množství nezaměstnaných mladých lidí zastavit," řekla listu The Guardian Andrea Broughtonová z Institute for Employment Studies.

Nezaměstnanost mladých má přitom podle Mezinárodní organizace práce (ILO) již teď negativní dopady na celou společnost.

V některých zemích se projevuje zvýšenou mírou kriminality, užívání drog či počtu lidí trpících depresemi. Podle studie listu The Guardian a prestižní London School of Economics mohou sociální a ekonomické problémy vést k tomu, že se letos v létě budou v Británii opakovat loňské násilnosti, při nichž tisíce mladých lidí rabovaly a zapalovaly domy.

Nepomůže ani Pakt pro růst

Zabránit dalšímu růstu nezaměstnanosti by mohla opatření na podporu ekonomického růstu. Jedním z nich má být Pakt pro růst, pro nějž posledním summitu šéfové Evropské unie vyčlenili na 120 miliard eur.

Jenže ani to podle expertů nepomůže. "Jelikož je celková výše podpory příliš malá a z velké části jde o pouhé přemístění již existujících peněz a nikoli o nové zdroje, bude mít toto opatření jen omezený vliv na ekonomický růst," napsali analytici Citigroup.

Celý projekt se navíc rozjede až po nějaké době. Mezitím opět naroste počet nezaměstnaných - omezená poptávka, velká konkurence a nejistý výhled ekonomiky nutí firmy osekávat náklady.

No future

Zemí s nejvyšší nezaměstnaností v Evropské unii bylo v květnu opět Španělsko. Bez práce je každý čtvrtý Španěl, v kategorii do 25 let dokonce každý druhý.

Očekávané vládní škrty navíc situaci na pracovním trhu ještě více zhorší.

Na rekordní úroveň se podle údajů Evropského statistického úřadu dostala i celková míra nezaměstnanosti v eurozóně - vyšplhala se na 11,1 procenta. A jak ukázal poslední Index nákupních manažerů (PMI), firmy chtějí propouštět nejrychlejším tempem od ledna 2010.

Ekonomická aktivita v eurozóně je totiž podle PMI nejnižší za poslední tři roky. Pod tlak se dostává dokonce i Německo. Aktivita v největší ekonomice eurozóny klesla v červnu nejvíce za poslední tři roky. Podle ekonomů jasný znak toho, že ekonomický růst země zpomaluje. Špatné zprávy přicházejí i z USA a Číny.

Banka JP Morgan uvedla, že aktivita průmyslového sektoru klesla na nejnižší úroveň za tři roky.