reklama
reklama
11. 4. 2012 | poslední aktualizace: 12. 4. 2012  11:04

V EPH můžeme Kellnera dorovnat, tvrdí spolumajitel J&T Tkáč. Chválí byznys v Tatrách

Skupina J&T snižuje podíl v EPH. Na druhou stranu ale přebírá majoritu ve slovenské Poštové bance, s níž chce expandovat i na český trh. Přečtěte si o plánech skupiny v exkluzivním rozhovoru HN se zakladatelem J&T Patrikem Tkáčem.
Zuzana Kubátová
Zuzana Kubátová
redaktorka
Čtěte více o: EPH | J&T | PPF
Patrik Tkáč
Patrik Tkáč
foto: HN - René Volfík

Tkáč v rozhovoru vysvětluje strategické plány své skupiny, které se týkají EPH, obchodování s realitami i působení na mediální scéně.

HN: Pojďme ke změnám v J&T. Už dva roky vyčleňujete nebankovní aktiva do holdingů, v nichž si necháváte jen minoritu. Jako první se oddělil holding EPH, v němž jste dosud měli stejnou pozici jako PPF. Ta teď ale navýší podíl. Proč se neúčastníte navýšení stejnou měrou?

Vzhledem k naší velikosti by dorovnávání investice PPF znamenalo omezovat naši skupinu jinde a my jsme vždy stavěli na diverzifikaci do více oborů. Proto jsme se s PPF dohodli, že se kapitálového posílení zúčastníme jen částečně. Máme právo v budoucnu naši účast dorovnat. Předpokládáme, že rostoucí výkonnost EPH nám na to přinese peníze. Kdyby se to náhodou nestalo, je druhá možnost, že navýšení my i Dan Křetínský dorovnáme z vlastních peněz. Třetí možnost – tu bychom nechtěli – je, že my dál navyšovat nebudeme a PPF dosáhne zhruba polovičního podílu. To by ale bylo bez jakékoliv změny v ovládání holdingu. Síla našeho postavení se nezmění.

reklama

HN: Než PPF navýšila kapitál EPH, odešlo z něj několik strojírenských a elektromontážních firem do holdingu EP Industry, kde PPF podíl nemá. Petr Kellner průmyslu nevěří?

PPF má strategičtější zájem o energetiku, takže jsme klidným způsobem dospěli k oddělení neenergetických aktiv. Dohodli jsme se s Danem, že jeho angažovanost v nich by měla být větší než v EPH. Takže v EP Industry Dan má 60procentní podíl, zbylých 40 procent drží private equity struktury a fondy J&T. A když už jsme to řešili, tak jsme se rovnou dohodli i na fotbalové Spartě. Aby měl Dan vyšší angažovanost na jejích ztrátách, převzal 40 procent Sparty.

HN: Zůstane J&T spolumajitelem ztrátového klubu dlouhodobě?

Teď je období Ligy mistrů, uvidíme, co bude. Jednou Sparta postoupí. A i kdyby ne, její ztráta by neměla být větší než 100 milionů za rok. Teď se na ní budeme podílet spolu s Danem. Není to objem, který by nás ničil.

HN: Jak se daří ostatním holdingům vyčleněným z konsolidované skupiny kolem J&T Banky? Třeba realitám?

Tam jsme hodně zoptimističtěli. Na začátku krize se zdálo, že reality už nikdy nebudou nic znamenat. Ale jednotlivé projekty realitního holdingu jdou slušně dopředu. Jen je třeba je přesněji plánovat, nedá se stavět naslepo. Skupina jedná nyní zhruba o čtyřech projektech, na většinu už má nájemce. V Praze spustíme zřejmě jeden větší projekt, v Bratislavě asi tři. Myslím, že příští jaro začneme se stavbou nového velkého hotelu Helios v Tatrách ve Štrbském Plese. Máme už partnery ochotné do tohoto projektu s námi jít, my chceme vystupovat hlavně jako finanční partner.

HN: Co mediální byznys, vyčleněný do JOJ Media Holdingu?

Nedávno JOJ Holding koupil českou dvojku v oblasti venkovní reklamy BigBoard. Teď má zájem o další akvizice. Doufáme, že se dostane k nějakému významnému nákupu, aby v budoucnu mohl pomýšlet na burzu. Doufáme, že se něco urodí kolem televizí, zkoušíme zprava zleva jednat s Ivanem Zachem o koupi TV Prima. Dosud bez výsledku, asi o prodeji zatím nepřemýšlí. Ale nejsou jen televize, je i internet, tiskoviny... Myslím, že Joj Holding v této oblasti růst dokáže.

Celý rozhovor si přečtete ve čtvrtečních Hospodářských novinách

Čtěte více v Hospodářských novinách
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
V EPH můžeme Kellnera dorovnat, tvrdí spolumajitel J&T Tkáč. Chválí byznys v Tatrách (Milenec Ficovi manželky)
Takže jestli to dobře chápu státní Lesy ČR prostřednictvím prostřednictvím...
Nevhodný příspěvek ()
Tento příspěvek byl redakcí označen jako nevhodný.
Proč se novináři více nevěnují situaci v GAČR? (.)
http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/cerny-ctvrtek-pro-vyzkumniky-gra
Tak tyto problémy určitě zajímá 99 % občanů ČR. (Jiřina)
Kteří mají hluboko do kapsy. Vážení redaktoři, zajímejte se více...
Zajímá (Jarda)
Dobrý den, právě, že to lidi zajímá. Kdyby psal novinář jeden...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama