reklama
reklama
9. 3. 2012 | poslední aktualizace: 9. 3. 2012  15:38

Jedno vejce za 6 Kč? Zdražování pokračuje, inflace pomalu míří ke čtyřem procentům

Výrazně zdražující potraviny, rekordní ceny pohonných hmot - takový je obrázek o vývoji spotřebitelských cen letos v únoru. Vlivem inflace navíc klesají reálné platy občanů, kteří tak budou mít hlouběji do kapsy. To je další hřebíček do rakve pro poptávku.
Libor Akrman
Libor Akrman
šéfredaktor ProByznys.info
Čtěte více o: ekonomika | inflace | ČSÚ | Česko
Vejce - ilustrační foto
Vejce - ilustrační foto
foto: archiv HN

Míra inflace v ČR v únoru meziročně zrychlila na 3,7 procenta po lednových 3,5 procenta. V porovnání s letošním prvním měsícem spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 procenta, což bylo hlavně kvůli zdražení potravin a nápojů. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Únorový růst cenové hladiny sice zdaleka není srovnatelný s lednovým skokem o 1,8 procenta meziměsíčně, avšak v meziročním srovnání přináší stále úroveň nad horním limitem inflačního cíle České národní banky, uvedl analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

"Základem tohoto nárůstu hladiny maloobchodních cen je podle něj sice zvýšení sazby DPH z deseti na 14 procent, ale obchodníci si přirazili v průměru do cen zboží mnohem více, než by odpovídalo zvýšení daňové sazby. V příštích měsících uvidíme, zda v podmínkách klesajících reálných mezd a stagnující spotřeby obyvatelstva obchodníci neměli 'velké oči'," domnívá se Mertlík.

reklama
Vejce nebudou?

"Nejviditelnějším příkladem zdražení jsou vejce.

Ta zdražila (meziročně o 39,2 %) kvůli avizované změně v podmínkách chovu slepic, ale i přísným kontrolám, jestli vejce dovážená z Polska či jiných zemí odpovídají normám.

Ke zvýšení ceny přispěla i změna DPH na začátku roku. Výsledkem jsou vejce v ceně až 6 Kč za kus.

Situace nahrává drobným chovatelům a farmářům.

Ceny vajec s největší pravděpodobností dále porostou. O několik desítek haléřů je zvednou Velikonoce a poptávka hlavně po bílých vejcích, kterých je už nyní nedostatek," tvrdí Michal Kozub.

Meziroční růst spotřebitelských cen ovlivnily hlavně ceny za bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje. V bydlení zdražil například zemní plyn o 25,1 procenta, elektřina o 4,2 procenta a teplo a teplá voda o 7,7 procenta. Čisté nájemné bylo vyšší o 5,2 procenta.

Přírůstek inflace - indexu spotřebitelských cen (2/11 - 2/12)

Potraviny raketově zdražují

"Rozhodujícím hýbatelem cenové hladiny byly ceny potravin," upozorňuje Mertlík. V únoru vzrostly výrazně ceny řady základních potravin – vajec, rýže, cukru, čaje, drůbeže, zeleniny; naopak se snížily ceny mouky, mléka, jogurtů, olejů a tuků nebo ovoce. Celkově meziměsíčně stouply ceny potravin o 0,3 %, meziročně pak o 6,9 %.

Svůj díl si na nárůstu inflace vybraly i pohonné hmoty, které proti lednu podražily o 1,3 procenta.  Průměrná cena motorové nafty (36,75 koruny za litr) a benzinu Natural 95 (36,20 Kč za litr) překročila svá historická maxima z minulého měsíce, uvedli statistici.

"Benzin nebyl nikdy dražší. Vejce na Velikonoce pravděpodobně nebudou. Pokud ano, tak za astronomické ceny. A tak lidé šetří na každém kroku," poznamenává k tomu Michal Kozub, analytik Home Credit.

Analytici shodně upozorňují, že míra inflace se vzdaluje od inflačního cíle, který si stanovila centrální banka (ČNB). Ta však podle nich zřejmě v dohledné době na růst cen reagovat nebude.

"Pohled ČNB na úrokové sazby nezmění. ČNB se bude nadále klonit k vyčkávací taktice. Středem její pozornosti bude zejména případné prolínání současného vyššího růstu cen do inflačních očekávání a vývoj kurzu koruny," vysvětluje Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Reálná mzda klesá

Dnes mj. také vyšly statistiky ČSÚ o průměrné mzdě za loňský rok. Průměrná mzda v České republice loni meziročně vzrostla o 522 korun na 24 319 Kč. Byla tak vyšší o 2,2 procenta, reálně po odečtení inflace se zvýšila o 0,3 procenta. Již v závěru roku však reálné mzdy klesaly (nominální růst o 2 %, reálně však pokles 0,4 procenta).

A díky výraznému růstu spotřebitelských cen se tento propad ještě prohloubí. "V důsledku rychlého růstu cen v letošním roce však mohou s jistotou počítat, že letos reálné mzdy propadno, a poklesne tak kupní síla velké části ekonomiky," dodává Dufek.

"Zaměstnanci v následujících měsících musí počítat s tím, že situace se výrazně nezlepší. Ekonomická recese, která se vrátila do Česka po dvou letech, nutí podniky šetřit, a tak zvyšování platů rozhodně není na pořadu dne. Naopak ceny rostou nejrychleji za poslední tři roky, a lidé si proto letos příliš nepolepší," doplňuje Dufka analytik Kozub.

Autoři: Libor Akrman
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Potraviny raketově zdražují (Petr)
Jak je v článku uvedeno, tak potraviny raketově zdražují, meziročně...
ono to sem asi nepatří,nevim (jeliman)
ale chci poděkovat ODS jmenovitě bývalému poslanci p.Libému za...
Jedno vejce za 6 Kč? Zdražování pokračuje, inflace pomalu míří ke čtyřem procentům (šťoural)
jo, jo, všechno je v poho, až na ten odhad inflace. Já bych to...
Benzín nebyl nikdy levnější. Litr za 6 vajec. (Otazník)
Kdo to kdy viděl?
Tůdle, (ale kulový)
v r.1960 stálo vejce 1kčs a 1l benzinu Normal 4kčs.(Hodinová mzda...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama