Fond v úterní zprávě o italské ekonomice ocenil vládní úsporné plány a zdůraznil nutnost oživit ekonomický růst, který je klíčem ke střednědobému omezování dluhového břemene. Na Itálii se v posledních dnech zaměřily finanční trhy, které se vzhledem k eskalaci dluhové krize na okrajích eurozóny obávají o udržitelnost jejího dluhu ve výši 120 procent hrubého domácího produktu.

MMF přivítal plán vlády snížit deficit veřejných financí do příštího roku pod tři procenta HDP a do roku 2014 k nule. Upozornil však, že ohledně ekonomického růstu a jeho dopadu na fiskální konsolidaci je plán až příliš optimistický a zatím nekonkretizuje pokračování konsolidace po roce 2012.

Hrozivé zadlužení

Fond varoval, že bez pokračování fiskální adaptace po roce 2012 zůstane italský dluh nad hranicí 100 procent HDP. Vysoký dluh vyvolává nyní u investorů obavy z toho, že při rozšíření dlužnické krize nebude Itálie schopna zvládat obsluhu svého dluhu. Výnosy italských státních dluhopisů se tak v posledních dnech výrazně zvýšily a přiblížily se ke kritické sedmiprocentní hranici.

MMF uvedl, že pokud by krize zesílila, poškodilo by to bilance italských bank a pojišťoven. Napjatější úvěrové podmínky a nejistota by podkopaly investice a dopadly na spotřebu.

Růst třetí největší ekonomiky eurozóny zůstane podle MMF kvůli slabé domácí poptávce a plánovaným škrtům nízký. V letošním roce se zpomalí na jedno procento z loňských 1,3 procenta ve srovnání s průměrem eurozóny na 1,7 procenta. MMF dodal, že italské vládní úřady se na hodnocení tempa oživení s jeho výhledem obecně shodují, ve střednědobém pohledu však jsou optimističtější.

Za předběžnou podmínku obnovení solidního růstu ekonomiky označil MMF v situaci otřesů na trzích fiskální disciplínu. "Jen udržitelný růst sníží zátěž veřejného dluhu," uvádí zpráva fondu.