Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za 3. čtvrtletí.

Praha. Jednání bankovní rady České národní banky.

Praha. Fórum Zlaté koruny na téma Konkurenceschopnost. Zúčastní se ministr financí Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a další.

Praha. Seminář na téma Státní energetická koncepce ČR a její dopad na národní bezpečnost, ceny energií pro konečné spotřebitele a na konkurenceschopnost průmyslu. Následná diskuse se zástupci energetického sektoru – ČEPS, RWE, Teplárenské sdružení ČR, těžební firmy, Česká fotovoltaická asociace, ekologické iniciativy.

Brusel. Jednání ministrů pro hospodářskou soutěž členských zemí EU. Za Českou republiku náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Berlín. Stávka pilotů dálkových letů německých aerolinek Lufthansa potrvá do 23:59.

Frankfurt nad Mohanem. Zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), které se bude zabývat měnovou politikou.

Rusko ukončilo stavbu plynovodu South Stream

Rusko je připraveno jednat s některými ze zemí, které se zúčastnily plánované výstavby plynovodu South Stream, aby je případně zahrnulo do trasy jiného plynovodu. Prohlásil to ve středu velvyslanec Ruska při Evropské unii Vladimir Čižov. South Stream měl od příštího roku dopravovat ruský plyn do střední Evropy a vyhnout se území Ukrajiny, Rusko ale v pondělí oznámilo konec projektu. "Jsem si jist, že ruská strana je připravena jednat s těmito zeměmi o tom, co musíme učinit a jak tuto situaci řešit," prohlásil diplomat podle agentury AFP.

Ze zemí, s nimiž je prý Moskva ochotna jednat, citoval Maďarsko, Rakousko a Srbsko. Z rozhovorů naopak vyloučil Bulharsko, které prý není spolehlivým partnerem. Bulharsko počátkem června na žádost Evropské komise pozastavilo přípravné práce na plynovodu v reakci na březnové připojení ukrajinského Krymu k Rusku. Rusko v pondělí uvedlo, že bez souhlasu Bulharska není s to výstavbu plynovodu realizovat, a oznámilo konec projektu. Týž den Moskva podepsala dohodu s Tureckem o výstavbě podmořského plynovodu přes Černé moře, který by spojoval obě země.

USA podpoří EU v nezávislosti na energiích z Ruska

Plynovod, ilustrační fotoSpojené státy podporují Evropskou unii ve snaze o dosažení větší energetické nezávislosti na Rusku. Zástupci Washingtonu to uvedli po středečním jednání v rámci euroamerické energetické rady v Bruselu, která řešila především otázky ukrajinské krize a energetické bezpečnosti. Spojené státy hodlají Evropu v odbourávání závislosti na ruském plynu podporovat dodávkami zkapalněného zemního plynu.

Evropskou komisi na dnešním jednání zastupovala šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová či místopředseda komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič, americkou stranu pak vedl ministr zahraničí John Kerry. Důležitou roli mohou vedle zkapalněného plynu hrát i nová naleziště v Evropě či její těsné blízkosti. Pokud by se podařilo využít potenciál nalezišť v Černém moři, východním Středomoří či severní Africe, mohlo by to podle prohlášení rady přispět ke zvýšení evropské energetické bezpečnosti.

Indexy akciových trhů v USA rostou

Akciové trhy ve Spojených státech po úvodní stagnaci ve středu v noci mírně stouply a jejich hlavní indexy Dow Jones a S&P 500 se na konci obchodování vyhouply na nová maxima. Trhy podpořily údaje, které ukazují na zlepšující se podmínky v tamním sektoru služeb. Na devizových trzích zpevňoval americký dolar, který podpořila hlavně vyjádření činitele americké centrální banky (Fed).

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních podniků, stoupl o 0,18 procenta na 17 912,62 bodu. Širší index S&P 500 přidal 0,38 procenta na 2 074,33 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite pak zpevnil o 0,39 procenta na 4 774,47 bodu. 

Třetí den rostly akcie energetického sektoru, které podpořilo oživení cen ropy. Trhy ale čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Ta by sice neměla rozhodnout o žádném novém opatření na podporu růstu, šéf ECB Mario Draghi by ale mohl naznačit další kroky. Americká vláda pak v pátek zveřejní pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu práce v USA.

Brazílie denně vytěží tři miliony barelů ropy, může se stát jedním z největších exportérů suroviny

Barel ropy – ilustrační fotoTěžba ropy a zemního plynu v Brazílii roste letos téměř dvacetiprocentním tempem a stoupá na nové rekordy. V říjnu se produkce dostala na dosah hranice tří milionů barelů ropného ekvivalentu denně. Oznámil to brazilský regulační úřad ANP. Těžba výrazně stoupá s tím, jak ropné společnosti uvádějí do provozu nové ropné plošiny na nedávno objevených podmořských nalezištích. 

Produkce se v říjnu zvýšila meziročně o 17 procent na nový rekord 2,98 milionu barelů denně, uvedl úřad podle agentury Reuters. Brazílie by si za celý letošní rok mohla ve světě o několik příček polepšit a dostat se mezi desítku největších producentů ropy. Největším těžařem v zemi zůstává bývalý státní monopol Petrobras, který v říjnu těžil 2,5 milionu barelů denně. Daleko na druhém místě je britská BG Group s denní produkcí asi 111 tisíc barelů, za ní je koncern Royal Dutch Shell. 

Brazílie se stala čistým vývozcem ropy teprve v roce 2011. Nová naleziště z posledních let by mohla udělat ze země jednoho z největších exportérů ropy na světě.

Průměrná mzda v Česku zřejmě vzrostla

Český statistický úřad ve čtvrtek zveřejní údaje o průměrných mzdách za třetí čtvrtletí. Podle odhadů analytiků průměrná mzda stoupla v průměru o 2,5 procenta. Po odečtení inflace, která je letos nízká, by růst měl činit 1,9 procenta. Průměrná mzda v Česku před rokem činila 24 836 korun, obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

"Zlepšení ekonomické situace je patrné i na vývoji mezd. Po dvou letech poklesu reálných mezd došlo v letošním roce k obratu. Přitom právě mzdy jsou klíčovým faktorem ovlivňujícím útraty domácností, která hrají nemalou roli ve vývoji HDP," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Loni ve třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně stoupla o 322 korun.