Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí zveřejní Raiffeisenbank. 

Praha. Světová banka a PwC zveřejní každoroční studii Paying Taxes, která srovnává náročnost daňových systémů v jednotlivých zemích včetně ČR.

Brno. Slavnostní vyhlášení anticeny Sexistické prasátečko, kterou pořádá brněnská organizace Nesehnutí. Anketa se snaží upozornit na velké množství sexistických reklam v českém mediálním prostředí.

Brno. Zahájení stavby nového studia České televize.

Vídeň. Rakouská bankovní společnost Raiffeisen Bank International (RBI) zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Paříž. Po celém světě se začnou prodávat lahve mladého francouzského vína beaujolais nouveau.

Zóna volného obchodování mezi EU a Japonskem záleží také na pivě

Pokud má Japonsko a Evropská unie dospět k dohodě o volném obchodu, musí se japonský trh s pivem otevřít výrobkům z Evropy. Vyplývá to z unijního dokumentu, který je připraven k dalšímu kolu rozhovorů v prosinci. Dohody o vytvoření zóny volného obchodu chtějí Japonsko a EU dosáhnout na konci příštího roku, dohoda by podle Evropské komise mohla zvýšit výkon obou ekonomik. Francie, Německo a některé další unijní země ale pochybují, zda je Tokio ochotno změnit mnohdy málo známá pravidla a specifikace výrobků, které jsou podle Evropy překážkou obchodu.

V pořadí osmé kolo rozhovorů se uskuteční 8. prosince. Unijní vyjednávači se na něm chystají japonským protějškům sdělit, že je třeba změnit více pravidel upravujících dovoz alkoholických nápojů do země. Usilovat přitom budou o to, aby Japonsko upravilo vymezení toho, co je podle Tokia pivem. Japonský trh s pivem je třetí největší na světě co do tvorby zisku. Prim na něm však mají domácí výrobci Kirin, Asahi, Sapporo a Suntory. Evropané jsou na něm přítomni okrajově prostřednictvím společných podniků.

McDonald's znovu otevřel svou pobočku v Moskvě

McDonald´s, Moskva: znovu otevřenoPrvní restaurace amerického řetězce rychlého občerstvení McDonald's v Moskvě po téměř tříměsíční přestávce ve středu opět přivítala zákazníky. Restaurace musela být dočasně uzavřena v létě kvůli údajnému porušení hygienických a bezpečnostních předpisů. Ruské úřady s obviněním přišly v době, kdy se vztahy mezi Moskvou a Washingtonem kvůli ukrajinské krizi prudce zhoršily, napsala agentura Reuters.

Hamburgery se v pobočce McDonald's v srdci Moskvy začaly poprvé prodávat v roce 1990. Moskevská pobočka byla uzavřena na konci letošního srpna v rámci řady podobných kroků po celém Rusku, které se všeobecně vnímaly jako odveta za západní sankce namířené proti Moskvě kvůli její politice vůči Ukrajině. Ruský úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor ale takový názor odmítá a tvrdí, že v provozovnách zjistil porušování hygienických předpisů. 

Společnost McDonald's v Rusku uvedla, že požadavkům Rospotrebnadzoru vyhověla. Nadále však prý zůstávají zavřené čtyři její restaurace mimo ruskou metropoli a inspektoři provádějí zhruba 200 kontrol.

Nejlepšími inovátory jsou výrobce trubek a veterinárních přípravků

Vítězem druhého ročníku soutěže v řízení inovací Best Innovator 2014 se v kategorii velkých podniků stal výrobce trubek pro podmořskou těžbu ropy a plynu Sandvik Chomutov Precision Tubes. Mezi malými a středními podniky zvítězila firma Bioveta, která vyrábí veterinární a imunobiologické přípravky. Výsledky vyhlásila ve středu společnost A. T. Kearney.

Firma soutěž pořádá na 19 světových trzích 10 let. V Česku se soutěž letos konala podruhé. Zúčastnilo se jí přes sto firem napříč odvětvími. Desetičlenné porotě předsedal profesor Jiří Bíla z ČVUT v Praze. Mezi velkými společnostmi obsadila druhé místo společnost Moravia Cans a o třetí místo se podělily První brněnská strojírna Velká Bíteš a Raiffeisenbank. Druhé nejlepší řízení inovací mezi malými a středními podniky má Strojírenské kovovýrobní družstvo SKD a třetí společnost ZPA Smart Energy.

Index aktivity čínské ekonomiky klesl na klíčovou hranici

Čína - ilustrační fotoRůst v čínském zpracovatelského průmyslu se tento měsíc zastavil a produkce v sektoru poprvé za šest měsíců klesla. Plyne to z ankety mezi nákupními manažery čínských firem, jejíž předběžné výsledky za listopad ve středu zveřejnila banka HSBC. Údaje naznačují, že druhá největší ekonomika světa nadále ztrácí dynamiku. Index aktivity klesl na 50,0 bodu z říjnové úrovně 50,4 bodu. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s nepatrným snížením na 50,3 bodu.

Hodnota indexu tak sestoupila na klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Jiné nedávné údaje z čínské ekonomiky ukázaly výrazné ochabování v sektoru nemovitostí, slabou zahraniční poptávku po čínském zboží a pokles zahraničních investic. Slabší růst v Číně by mohl mít negativní dopady na celou světovou ekonomiku.

Maďarská vláda chce ze země vyhnat cizí supermarkety, pokud nebudou dva roky v zisku

Mezinárodní řetězce supermarketů by podle maďarské lobbistické organizace mohly být nuceny odejít ze země. Vláda premiéra Viktora Orbána jim hodlá zvýšit poplatek spojený s inspekcemi a pohrozila, že je zavře, pokud nedokážou být dva roky v zisku. Podle návrhu zákona, který vypracovalo ministerstvo hospodářství a který tento týden zamířil do parlamentu, musí být od roku 2018 zavřeny maloobchodní řetězce s ročním obratem vyšším než 163 milionů eur, pokud nebudou v Maďarsku dva roky ziskové. To by se mohlo dotknout firem jako Tesco, Lidl, Aldi nebo Auchan, které v zemi v minulosti masivně investovaly.

Podle šéfa maďarské obchodní skupiny OKSZ Györgyho Vámose ale supermarketům hrozí ještě jedna překážka. Budapešť totiž plánuje účtovat maloobchodníkům vyšší poplatek související s kontrolou bezpečnosti potravin. Tento poplatek by podle něj vedl k tomu, že maloobchodní řetězce by se v Maďarsku dostaly do červených čísel. A nejnovější návrh zákona by je prý za tuto ztrátu potrestal. Nová opatření mají podle vlády chránit maďarské výrobce potravin a maďarské obchodníky před tím, aby je z trhu nevytlačily zahraniční firmy, které využívají svého silného finančního postavení k prodeji potravin pod cenou.