Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Česko. V poledne začíná Den dopravy zdarma, do kterého se zapojí téměř tisíc e-shopů. Až do středečního poledne si obchodníci nebudou účtovat poštovné. 

Praha. Český statistický úřad zveřejní indexy cen výrobců za říjen 2014. 

Praha. Český statistický úřad zveřejní indexy cen dovozu a vývozu za září 2014. 

Praha. Agentura CzechInvest a ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásí Podnikatelský projekt roku.

Brusel. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) zveřejní údaje o prodeji automobilů v Evropské unii za říjen.

BerlínZpráva institutu ZEW o důvěře investorů a analytiků v německou ekonomiku za měsíc listopad. 

Londýn. Nízkonákladová letecká společnost easyJet by měla oznámit hospodářské výsledky za uplynulý finanční rok. 

Washington. Americký Senát by mohl hlasovat o návrhu povolit stavbu obřího ropovodu Keystone XL, vedoucího z Kanady do Texasu. Prezident Barack Obama rozhodnutí o stavbě ropovodu několik let odkládá. 

Draghi: ECB může nakupovat i státní dluhopisy

Nedávno přijatá opatření Evropské centrální banky (ECB) na podporu ekonomiky eurozóny se už začínají pozitivně projevovat, banka je ale připravena dělat více. Kdyby se nepodařilo obnovit růst inflace směrem k žádoucí úrovni a nastartovat ekonomiku, mohla by přikročit mimo jiné i k nákupům státních dluhopisů, řekl šéf ECB Mario Draghi poslancům Evropského parlamentu. 

ECB v září snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a nabídla komerčním bankám levné čtyřleté půjčky. Oznámila také program nákupů krytých dluhopisů a cenných papírů ABS tvořených bankovními úvěry. Chce tím podpořit oživení stagnující ekonomiky eurozóny a odvrátit riziko deflace. Pomocí nákupů cenných papírů ECB uvolňuje nové peníze bankám, které je budou moci použít na úvěry. 

Začíná Global Entrepreneurship Week

Celosvětový Týden na podporu podnikání (Global Entrepreneurship Week - GEW) začíná dnes i v České republice. Akce, která potrvá do pátku, se koná ve 153 zemích včetně Česka. Sestává z mnoha událostí a konferencí, které se věnují problematice podnikání a jejího rozvoje.

Již v úterý například dojde kromě zahájení i na panelovou diskusi Studenti studentům, ve které se se svými spolužáky podělí o zkušenost studenti, kteří již podnikají či podnikali. Ve čtvrtek potom v rámci akce proběhne soutěž 10 českých start-upů a v pátek konference nazvaná Odstraňování bariér v podnikání.

Od úterý do čtvrtka GEW doprovází i večerní promítání nedávných filmů s podnikatelskou tématikou. V pražském podnikatelském inkubátoru Wayra dojde postupně na promítání snímků Social Network, Vlk z Wall Street a Jobs. 

Mediálním partnerem akce jsou Hospodářské noviny.

Policie prověřuje možné nelegální sázení na český Eurojackpot 

Eurojackpot hraje o miliardy, od října se do něj zapojí i Sazka.Policie prověřuje možné nelegální sázení v mezinárodní loterii Eurojackpot v Česku. Uvedl to dnes deník E15. Čechům prý nabízela sázky firma Lottoland sídlící na Gibraltaru. V Česku má však licenci na Eurojackpot pouze loterijní společnost Sazka, která na gibraltarskou firmu podala trestní oznámení.

Eurojackpot se hraje v 16 evropských zemích a výhry dosahují částek až v řádu miliard korun. 

Actavis kupuje za 66 miliard dolarů výrobce botoxu

Přední světový výrobce generických léků Actavis se dohodl na koupi výrobce botoxu Allergan za 66 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun). Nabídnutou sumou překonala společnost se sídlem v Irsku o plných 12 miliard dolarů nabídku kanadské společnosti Valeant Pharmaceuticals. 

Actavis nabídl za akcii Allerganu 219 dolarů, což je asi 10 procent nad páteční závěrečnou cenou akcie kupované firmy. Poslední nabídka Valeantu, kterou podporuje investor William Ackman a jeho fond Pershing Square Capital Management, má hodnotu kolem 54 miliard dolarů. Akcie Allergannu na dohodu reagovaly vzestupem o šest procent na 210 dolarů. 

Klesající ceny ropy ohrožují ratingy rozvíjejících se trhů

Těžba ropy, ilustrační fotoPropad cen ropy a dalších surovin spolu s vyhlídkami na zvyšování úrokových sazeb ve vyspělém světě může ohrozit finanční pozici velkých rozvíjejících se tržních ekonomik. Zemím, jako je Rusko, Brazílie nebo Jihoafrická republika, hrozí degradace úvěrových ratingů do "podřadné" neinvestiční kategorie. Agentuře Reuters to sdělili finanční analytici. Podle nich to odráží, do jaké míry tyto země promarnily vhodný čas k reformám. 

Země, které investoři řadí mezi "emerging markets" (mladé tržní ekonomiky), zaznamenaly od roku 2007 zhruba 200 případů zvýšení ratingu a téměř polovina z této skupiny se dostala do investiční kategorie. Letos ale přední ratingová agentura Standard and Poor's udělila zemím skupiny rozvíjejících se ekonomik o třetinu více ratingových zhoršení než zlepšení. Známky Ruska, Brazílie a JAR jsou nyní jeden stupeň od neinvestiční kategorie.