Americký farmaceutický gigant Pfizer oslovil svého britského konkurenta AstraZenecu s návrhem na převzetí za 60 miliard liber (zhruba dva biliony korun). Píše o tom britský list Sunday Times s odvoláním na zdroje z investičních bank a odvětví.

Podle zdrojů se zatím mezi oběma společnostmi uskutečnila pouze neformální jednání o dohodě a AstraZeneca se nabídce brání. Obě společnosti se ke zprávě odmítly vyjádřit, napsala agentura Reuters.

AstraZeneca je druhou největší farmaceutickou skupinou v Británii a často se o ní mluví jako o možném cíli převzetí. Firmě se totiž blíží konec patentů několika nejlépe prodávaných léků, a její další růst je tak nejistý. Firma však rovněž oznámila, že vyvíjí léky na rakovinu, což by mohlo být důvodem zájmu Pfizeru, kterému také budou končit některé patenty, mimo jiné patent na lék na vysoký cholesterol Lipitor. Obě firmy jsou si navíc blízké a spolupracují na některých projektech.

Tržní hodnota firmy AstraZeneca je nyní kolem 80 miliard USD (1,6 bilionu Kč). Tržní hodnota Pfizeru činí 193 miliard USD. Pfizer naposledy uskutečnil velkou akvizici v roce 2009, kdy koupil svého amerického konkurenta Wyeth za 68 miliard USD.

Pfizer za podplácení lékařů zaplatil v USA miliardovou pokutu

V českých médiích se v minulosti o společnosti Pfizer mluvilo kvůli kauze, v níž údajně společnost kolem roku 2003 nabízela lékařům úplatky v podobě zahraničních cest, pokud budou upřednostňovat její léky. Úplatky se měly týkat i českých lékařů.

Farmaceutický gigant tehdy přistoupil na mimosoudní vyrovnání s americkou Komisí pro cenné papíry a zaplatil pokutu 60 milionů dolarů (více než jednu miliardu korun).

Americký biofarmaceutický gigant Pfizer vznikl v roce 1849 a stal se největší společností tohoto druhu na světě. Své přípravky prodává ve více než 150 zemích světa. V Česku podniká od roku 1993. Podle svých stránek Pfizer dosahoval v roce 2001 prodeje ve výši 32,2 miliardy dolarů (asi 635 miliard korun) a zaměstnával na 85 tisíc lidí.