reklama
reklama
19. 1. 2014 | poslední aktualizace: 19. 1. 2014  15:44

EKONOM: Bitcoin čeká ještě mnoho bublin, věří programátor Marek Palatinus

Bitcoin nedává žádné garance a nikdo nemůže zaručit, že investorům nezůstanou oči pro pláč, říká programátor Marek Palatinus, který se specializuje na problematiku digitální měny. O alternativní měně s ním v pořadu Alter eko diskutoval ekonom Martin Kupka.
Martin Kupka
Martin Kupka
hlavní ekonom ČSOB
Čtěte více o: bitcoin | měna
Bitcoin (Ilustrační foto)
Bitcoin (Ilustrační foto)
foto: Thinkstock.com

Během posledních několika měsíců se virtuální měna bitcoin dostala z úrovně řádově sta dolarů až na tisíc dolarů. Potom zase spadla. Jak vidíte spekulativní složku tohoto alternativního platidla?  

Bitcoin jako technologie je pouze nástroj, který se dá použít několika způsoby. Jednou možností je využít ho jako peníze, druhou jsou spekulace. Pro mě osobně bitcoin není o spekulaci, ale na druhou stranu si myslím, že mu neškodí. Pomáhá ho stabilizovat a určit jeho tržní hodnotu. Bitcoin je relativně mladý nástroj a lidé teprve hledají stabilní cenovou hladinu, kde by se mohl vůči běžným měnám, ať je to dolar nebo koruna, pohybovat.

Dovedu si představit scénář, kdy cena vystoupá do astronomických výšin a potom ti, kteří se dokážou včas svých bitcoinů zbavit, nádherně vydělají, naopak ti, kterým bitcoiny zůstanou, budou plakat. Je to realistické, anebo nás to s velkou pravděpodobností nepotká?

Bitcoin je měna, která nemá žádnou centrální autoritu, žádného regulátora nebo centrální banku. Nedává žádné garance. Nikdo tak nedokáže zaručit, že se to nestane. Každopádně obrovské cenové výkyvy už tu byly. Já například pamatuji růst k jednomu dolaru a následný pád na 50 centů. Tehdy spousta lidí předpovídala, že končíme. A úplně stejně se dnes píše, že lidé, kteří nakoupili bitcoiny před lety, teď vybírají zisky a že je to konec bitcoinu. Já tomu nevěřím, ale dodávám, že těch bublin pravděpodobně ještě několik uvidíme.

Jak se zvyšuje počet obchodníků, kteří jsou ochotni akceptovat bitcoiny?

Na koncept, který vznikl před pěti lety, je adaptace do reálného byznysu rychlejší, než jsem čekal. V Americe jsou těch obchodů desítky tisíc. Jen BitPay, což je platební procesor, něco jako PayPal, ohlásil nedávno 15 tisíc obchodníků, kteří ho využívají. A to je jen špička ledovce. Dovolím si tvrdit, že to množství obchodů roste geometrickou řadou. Například v Berlíně si dnes můžete koupit jídlo, nábytek, hudební nástroje, prostě cokoli.

reklama

Banky nadšené nejsou, protože přicházejí o konverzní poplatky. Strážci veřejného pořádku a bojovníci proti terorismu mohou mít z anonymity platebních transakcí také obavy.

Bitcoin není anonymní, on je pseudonymní. Máte nějakou identitu v bitcoinu, danou vaší bitcoinovou peněženkou, která není nutně spojená s vaší osobní identitou. Do té doby, dokud vy tu informaci někomu neprozradíte. To znamená, že zůstat anonymní není tak úplně jednoduché. Rozhodně to vyžaduje nějaké znalosti počítačové bezpečnosti a tak dále.

Centrální banky se snaží různými způsoby ovlivňovat objem peněz v oběhu. To by jim bitcoin neumožnil. Probíhají už diskuse, které se věnovaly tomuto aspektu bitcoinu?

To je nekonečný souboj zastánců a odpůrců zásahů do ekonomiky. Řekl bych, že ČNB může ovlivňovat pouze korunu a americký Fed zase dolar. Bitcoin je z tohoto pohledu jen další z asi sta existujících měn. Pokud mají centrální banky čisté svědomí, neměly by se bát, protože by pro ně měl být bitcoin konkurence jako jakákoli jiná měna.

Poslechněte si celý rozhovor:

video: alter eko1
alter_eko1.mp4.jpg

 

Studio ZetProjekt Alter Eko byl připraven ve spolupráci se Studiem Zet rádia BBC.


 

 

Autoři: Martin Kupka
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
EKONOM: Bitcoin čeká ještě mnoho bublin, věří programátor Marek Palatinus (Marek)
neví někdo zda to funguje: http://btcsance.blogspot.cz at neklikám...
Česká burza Bitcoin Euro Kč (BtcEur.eu)
Nová česká Bitcoin burza www.BtcEur.eu/cs je místo, kde můžete...
Stabilizace (Ach jo (bls1))
Nesouhlasím s tím, že by spekulace pomáhaly něco stabilizovat....
pane ach jo (matterhorn -ach ne!)
- mam pocit, že máte sice rychlý úsudek, ale poněkud melky. Spekulace...
EKONOM: Bitcoin čeká ještě mnoho bublin, věří programátor Marek Palatinus (otm)
Nechápu, co kritiky na těch bitcoinech tak irituje. Nikdo jim...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama