reklama
reklama
18. 11. 2012 | poslední aktualizace: 19. 11. 2012  06:53

Ekonomové: USA míří kvůli Fedu k další finanční krizi. Vzniká bublina všech bublin

Ve Spojených státech vzniká další velká investiční bublina, která vyvolá novou katastrofální finanční krizi. Vytváří ji americká centrální banka (Fed) svými pokusy podpořit ekonomiku neustálým pumpováním peněz do ekonomiky. Řekli to dva prominentní američtí ekonomové.
kat
2x finanční trh v USA
2x finanční trh v USA
foto: Ilustrační / Bloomberg

Sheila Bairová a Stephen Roach na konci týdne na konferenci v kalifornské Santa Monice představili myšlenku, kterou se většina ekonomů bojí vyslovit.

Bairová uvedla, že uvolněná politika Fedu v kombinaci s historicky nízkými tržními úrokovými sazbami vytváří na trhu dluhopisů "bublinu všech bublin".

Bairová byla do loňského roku šéfkou Federální společnosti pro pojištění bankovních vkladů a za finanční krize podnikala důrazné kroky ke stabilizaci a očištění bankovního sektoru.

reklama

Spojené státy nyní podle Bairové kvůli nové bublině směřují k finančnímu krachu v podobném rozsahu jako před šesti až čtyřmi lety, kdy praskla bublina hypoték a nadhodnocených cen realit, a to vedlo k těžké krizi finančního sektoru.

"Tentokrát však bublinu vytvářejí investoři, kteří v důsledku politiky Fedu vyhledávají vyšší a rizikovější výnosy hlavně na trzích dluhopisů," řekla.

Roach, který přednáší na Yaleově univerzitě a je členem vedení banky Morgan Stanley, označil politiku nulových úrokových sazeb a "kvantitativního uvolňování" za "tikající časovanou bombu".

Fed pouští na trhy biliony dolarů

Fed od finanční krize roku 2008 uplatňuje politiku nákupů státních a hypotečních dluhopisů, jimiž na trh uvolňuje stovky miliard až biliony dolarů.

Ekonomové a politici se obávají, že politika Fedu může v budoucnu vést k těžkým problémům, zejména s inflací, zejména když se Fed neodhodlá ke včasnému ukončení své politiky.

Podle řady ekonomů byla příliš dlouho uvolněná politika Fedu v první polovině minulého desetiletí jednou z hlavních příčin minulé finanční krize, protože nízké úrokové sazby lákaly k masivním nákupům nemovitostí na dluh, což vytvořilo neudržitelnou realitní bublinu.

Autoři: kat
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Předtím, než byl Obama zvolen poprvé, (anonym)
přirovnávali někteří analytici jeho vstup do White House ke jmenování...
V čechostánu bublina splaskla nástupem čmajzltužky (anonym)
a viktora koženého tedka už se většina čechostánců s holými zadky...
No to je objev ! (Z2)
HN se zase vyznamenaly v dochvilnosti. Bublina na dluhopisech...
P.S. (anonym)
A co teprve bublina všech možných derivátů (CDS,IRS, CDO, ...)...
Ekonomové: USA míří kvůli Fedu k další finanční krizi. Vzniká bublina všech bublin (ojoj)
ukoncete uz ten socialisticky kapitalismus
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zaměstnavatelé nechtějí až 35 procent uchazečů o místa kvůli nevhodnému obsahu na sociálních sítích.
Průzkum
Pracujte na svém profilu na sociálních sítích, radí odborníci na...
VIDEO
Baidu představuje své "chytré" hůlky.
reklama
reklama
reklama