reklama
reklama
15. 11. 2012 | poslední aktualizace: 15. 11. 2012  22:03

Za katastrofu v Mexickém zálivu zaplatí BP rekordní pokutu 4,5 miliardy USD

Úřady ve Spojených státech udělily nejvyšší pokutu za znečištění přírody v historii. Ropná společnost BP musí za dva roky starou katastrofu v Mexickém zálivu během šesti let zaplatit v přepočtu asi 90 miliard korun. BP ale hrozí zdalší soudy a pokuta může být i čtyřnásobná.
Čtěte více o: BP | USA | ropa | ropná plošina | Mexický záliv
Hořící ropa na mořské hladině po ekologické katastrofě v Mexickém zálivu
Hořící ropa na mořské hladině po ekologické katastrofě v Mexickém zálivu
foto: Reuters

Britský ropný koncern BP zaplatí kvůli katastrofální havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu z roku 2010 pokutu 4,5 miliardy dolarů (90 miliard Kč).

Je to zdaleka nejvyšší sankce tohoto druhu v americké historii. Nejvyšší penalizaci zatím americké úřady vyměřily farmaceutické společnosti Pfizer, která musela před třemi lety zaplatit 1,2 miliardy dolarů.

Společnost BP také v rámci dohody s ministerstvem spravedlnosti přiznala vinu v souvislosti s úmrtím 11 pracovníků. Dohoda podle BP nemá zahrnovat nároky jednotlivců, které se řeší v rámci samostatného řízení.

Dohoda, díky níž ministerstvo stáhne své žaloby, bude BP stát čtyři miliardy dolarů, z toho samotné urovnání žalob bude za rekordních 1,26 miliardy dolarů. Dalších 525 milionů dolarů společnost zaplatí za urovnání žalob podaných americkou Komisí pro cenné papíry a burzy. Pokuty bude firma splácet pět až šest let.

reklama

Čtvrteční dohoda je stále jen dílčí a BP nadále jedná o "globální" dohodě, která by měla vyřešit veškeré civilní a trestní žaloby federální vlády a států kolem Mexického zálivu.

BP hrozí, že nadcházející soud by mohl dát za pravdu státům a uznat BP vinnou z "hrubé nedbalosti" , která zavinila ohromné škody na jejich vodách a pobřeží. To by mohlo zvýšit odškodné oproti dosud uvažované sumě na čtyřnásobných 21 miliard dolarů, Finanční ředitel BP Brian Gilvary řekl, že v takovém případě by nynější finanční rezervy firmě nestačily.

BP si na krytí všech škod a dalších závazků v souvislosti s havárií ropné plošiny vyčlenila 37,2 miliardy dolarů (více než 745 miliard Kč). Už dříve vytvořila svěřenecký fond, do něhož má na krytí škod postupně vložit 20 miliard dolarů.

Firma v březnu uvedla, že se dohodla na vyrovnání s větším počtem navrhovatelů, kteří žádali proplatit zdravotní újmu a ekonomické škody. Náklady na urovnání těchto sporů dosáhly 7,8 miliardy dolarů.

Plošina Deepwater Horizon explodovala v dubnu 2010 a krátce nato se potopila. Havárie si vyžádala 11 obětí na životech a do moře při ní vyteklo na 800 milionů litrů ropy. Ekologická katastrofa, kterou únik ropy způsobil, je největší v dějinách USA.

Autoři: ČTK, mil
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Za katastrofu v Mexickém zálivu zaplatí BP rekordní pokutu 4,5 miliardy USD (Adolf H.)
Mě akorát sere, že když u nás někdo zapálí skládku, tak tan shoří...
Za katastrofu v Mexickém zálivu zaplatí BP rekordní pokutu 4,5 miliardy USD (Zee Prime)
Mimochodem, Exxon Mobil doteď nesplatil celou pokutu za vyklopení...
Ohyzdné žvásty. (anonym)
Pár měsíců poté nebylo po ničem ani stopy.
Obrácený dalekohled (Išan)
I za kratší dobu než je "pár měsíců" mohou vzniknout ohromné škody,...
Re: Za katastrofu v Mexickém zálivu zaplatí BP rekordní pokutu 4,5 miliardy USD (anonym)
Delší vedení? Předřečník upozorňoval na to, že příroda si s údajnými...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zaměstnavatelé nechtějí až 35 procent uchazečů o místa kvůli nevhodnému obsahu na sociálních sítích.
Průzkum
Pracujte na svém profilu na sociálních sítích, radí odborníci na...
VIDEO
Baidu představuje své "chytré" hůlky.
reklama
reklama
reklama