reklama
reklama
29. 10. 2012 | poslední aktualizace: 29. 10. 2012  16:46

Hurikán Sandy negativně dopadne na ekonomiku USA. Ohrozí i vánoční nákupy

Parket newyorské burzy je poprvé od 11. září 2001 uzavřen, pojišťovny se chystají na náhradu škod a internetové firmy se snaží chránit svá datacentra. To je jen zlomek toho, co se nyní děje v americké ekonomice kvůli hurikánu Sandy.
jas
Čtěte více o: hurikán | USA | Wall Street | NYSE | obchodování
Hurikán Sandy zastavil i metro.
Hurikán Sandy zastavil i metro.
foto: Reuters

Hurikán Sandy, který v současnosti řádí na východním pobřeží Spojených států, samozřejmě má dopady i na jejich ekonomiku. A ty zřejmě nebudou malé. Podle některých odhadů by se mohl hurikán zapsat do historických statistik jak z meteorologického, tak i ekonomického hlediska.

I když přesné škody po hurikánu Sandy budou známy, až bouře přejde, už nyní někteří pozorovatelé říkají, že bude nákladnější než hurikán Irene v minulém roce.

Ten tehdy způsobil škody na majetky ve výši 10 až 15 miliard dolarů, a zařadil se tak do TOP 10 nejničivějších hurikánů v americké historii. Sandy nejenže toto číslo zřejmě překoná, ale kvůli hurikánu se podle nejnovějších údajů počítá s negativním dopadem na americkou ekonomiku až ve výši 45 miliard dolarů.

reklama

Sandy může ovlivnit až třetinu populace Spojených států, jelikož zasáhne hustě obydlenou východní oblast, v které jsou velká města jako Boston, New York, Filadelfie nebo distrikt Washington DC.

A zatímco hlavní evropské indexy v reakci na hurikán klesají a to samé se očekává i od amerických, mnoho analytiků vypočítává dopady bouře na jednotlivé sektory ekonomiky.

Pojišťovny

V nejvíce zasažených oblastech bude mít hurikán negativní ekonomický dopad zejména z hlediska škod pro pojišťovny a také nižší produktivity práce, jelikož lidé často nepůjdou do svého zaměstnání.

K nim samozřejmě patří finanční dům AIG, který už v pátek uzavřel se ztrátou dosahující na 0,74 %, výjimkou pak není ani další velká pojišťovací skupina Chubb, která ze svých akcií dokonce ztratila téměř 2 % hodnoty.

Maloobchodníci

Největší maloobchodní skupiny mají na území, přes které se Sandy přežene, zhruba desetinu svých obchodů. Dopady hurikánu ale budou různé podle druhu zboží.

Spotřebitelé totiž budou nakupovat zboží, které potřebují mít. Ne zboží, které by chtěli mít jen z toho důvodu, že je to v módě nebo se jim líbí.

Z tohoto hlediska se dají velké propady v prodejích očekávat například u klenotnictví, prodejců sportovních potřeb nebo hraček.

Na druhou stranu mohou s růsty počítat různé hobby markety, prodejci balených vod, baterií, trvanlivého jídla atd.

Restaurace

U restaurací (resp. občerstvovacích zařízení) se dá očekávat také různý dopad.

Zatímco klasické restaurace zřejmě zažijí s největší pravděpodobností propad v tržbách, na své si přijdou rychlá občerstvení. McDonald´s, Burger King nebo Yum! Brands (pod které patří KFC, Pizza Hut či Taco Bell) se mohou těšit na růst tržeb zejména na hlavních evakuačních tazích.

Energetika

Co se týče energetických titulů, zde bude dopad také smíšený. U čerpacích stanic na výpadovkách se dá očekávat nárůst zájmu zákazníků.

Jenže na druhé straně čerpací stanice ve městech zůstanou kvůli evakuaci opuštěné a v ohrožení jsou i rafinerie východního pobřeží. Největší z nich jsou ve Filadelfii a New Yorku. Hrozí i zastavení dodávek, což není nikdy pro žádnou firmu dobré.

Průměrná celková denní spotřeba na východním pobřeží činí 3,1 milionu barelů denně. Podle prezidenta americké asociace Lipow Oil Andrewa Lipowa tato spotřeba klesne až o dva miliony barelů za den.

Internet

A na závěr jedna zajímavost: dopad hurikánu na internetové nebo technologické společnosti, a to z hlediska cloudových služeb.

Ty velké jako Google, Apple, Amazon, Netflix nebo Dropbox mají totiž na východě USA umístěná svá datacentra, a to zejména ve Virginii, a pracovníci firem nyní intenzivně pracují na zvýšení jejich ochrany.

Kdyby totiž došlo k jejich zaplavení nebo poničení, postihlo by to jak samotné firmy, tak i uživatele.

Ti totiž čím dál častěji využívají cloudové služby, tedy nemají soubory umístěné přímo na disku svého počítače, ale prostřednictvím vzdáleného přístupu právě v těchto datacentrech.

Google navíc musel z pondělí odložit představení své novinky. V minulém roce ji odložil kvůli odchodu bývalého šéfa Applu Steva Jobse, letos kvůli hurikánu.

Jaké budou Vánoce?

Otázkou tedy zůstává intenzita, jakou Sandy zasáhne různé sektory. Určitě ale zabere nějaký čas, než se vše vrátí k normálu. Z tohoto hlediska analytici varují, že může být ohrožena pro maloobchodníky tradičně silná předvánoční sezona.

Letos podle odhadů měli Američané za dárky utratit o 4 % peněz více, než tomu bylo loni. Nápravy škod ale mohou tato čísla silně změnit, a to směrem dolů.

Autoři: jas, CNBC.com
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Ameriko vzkaz pro tebe (Puci)
Sto takových hurikánů a stokrát silnějších na vaši politiku a...
Hurikán Sandy negativně dopadne na ekonomiku USA. Ohrozí i vánoční nákupy (anonym)
hahahah zprava jak za bolsevika:))) akorat ze o trochu vic je...
Koho to zajima? (Hai)
V Karibske oblasti si hurikan Sandy uz vyzadal pres 50 obeti na...
Hurikán Sandy negativně dopadne na ekonomiku USA. Ohrozí i vánoční nákupy (anonym)
to se zase nekdo pekne napakuje
Úplná sranda (Ghi)
Každičký den si na pouhý svůj provoz USA půjčí 4 miliardy dolarů,...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama