Italský ropný koncern Eni signalizoval jako první ze zahraničních ropných těžařů návrat na libyjská ropná pole.

Šanci v nové situaci po vstupu povstalců do hlavního města Tripolisu mají i noví hráči jako katarská státní ropná společnost.

Na porážku libyjského vůdce Muammara Kaddáfího podle všeho doplatí ropné firmy z Ruska, Číny a Brazílie, Moskva už připustila, že libyjské podnikatelské aktivity ztratila.

Libyjská ropa

Produkce ropy z libyjských polí dosahovala před vypuknutím konfliktů na 1,6 milionu barelů ropy denně. Tento objem tak pokrýval zhruba 2 procenta světové produkce.

Četné boje, útoky na tamní rafinérie a vyhnání ropných společností ze země mělo za následek pokles produkce na pouhých 50 tisíc barelů ropy denně.

Podle odborníků bude obnovení produkce na objemy před konflikty trvat několik let.

Čína a Rusko zřejmě nedostanou šanci

Libye má největší zásoby ropy v Africe a před zahájením občanské války těžila asi 1,6 milionu barelů denně, zhruba dvě procenta světové produkce.

Podle ankety agentury Reuters u analytiků bude trvat až rok, než se libyjská těžba dostane alespoň na milion barelů denně, a až dva roky potrvá obnovení těžby na předválečnou úroveň.

"Nemáme problém se společnostmi ze západních zemí jako Itálie, Francie a Británie. Asi ale budeme mít politické problémy s Ruskem, Čínou a Brazílií," řekl pro Reuters mluvčí libyjské ropné společnosti AGOCO, která je v rukou povstalců.

Rusko, Čína a Brazílie se stavěly proti přísnějším sankcím vůči Kaddáfího režimu a kritizovaly vojenskou pomoc NATO povstalcům.

"Libyi jsme kompletně ztratili," prohlásil dnes generální ředitel Rusko-libyjské rady pro podnikání Aram Šegunc.

"Naše firmy tam ztratí všechno, protože NATO jim zabrání v Libyi podnikat," dodal. Ruské podniky Gazprom, Gazprom Nefť a Tatněfť investovaly do těžby ropy a plynu v Libyi stovky milionů dolarů.

Před válkou pracovalo v Libyi asi 75 čínských firem na 50 projektech, uvádějí čínská média. Významné projekty v zemi mají i brazilská ropná společnost Petrobras a stavební skupina Odebrecht.

Eni už do oblasti vyslala své lidi

Italský ministr zahraničí Franco Frattini řekl, že do Libye přijeli pracovníci Eni, aby zkoumali možnost zahájit obnovování produkce.

Eni byla před válkou největším producentem ropy v Libyi a Frattini vyjádřil přesvědčení, že si své místo uhájí i po válce. Předseda správní rady Eni Giuseppe Recchi odhadl, že Libye bude moci otevřít ropná pole do začátku zimy.

AGOCO uvedla, že je technicky už připravena zahájit produkci na dvou východolibyjských polích o celkové kapacitě 250 000 barelů denně.

Libyjští těžaři mohou začít hned, jakmile dostanou povolení. Bezpečnost na polích zajišťují bývalí členové libyjské armády, sdělila společnost.

Americké firmy ještě vyčkávají

Analytici se domnívají, že velkými vítězi v poválečné Libyi bude Eni a francouzský Total. Akcie Eni, Totalu a rakouské OMV dnes i přes pokles světových cen ropy rostly o 3-5 procenta.

Díky katarské podpoře povstalců bude mít velkou šanci tamní státní ropná společnost a do země mohou přicházet noví hráči jako například obchodní společnost Vitol.

Většina globálních koncernů se zatím k obnovení činnosti v Libyi staví opatrně. Britská BP uvedla, že plánuje návrat, avšak "až to situace dovolí".

Americké firmy jako ConocoPhillips, Maraton, Hess a Occidental zatím jen čekají a sledují, jak se vyvine politická situace, řekl jeden z konzultantů amerických firem podnikajících v Libyi.