Investoři hromadně utíkají od akcií k dluhopisům a zlatu. Vede je k tomu obava z propadu ekonomiky zdůrazněná tím, že tvůrci hospodářské politiky už proti recesi nemají žádnou zbraň.

Cena zlata ve čtvrtek překonala další historické rekordy, jedna troyská unce se prodávala za více než 1820 dolarů.

Velký zájem o státní dluhopisy srazil jejich výnos. Přes nedávné snížení ratingu si nyní USA mohou na deset let půjčit za roční úrok pouhých 1,97 procenta. To je nejníže za 60 let, uvádí deník Financial Times. Blízko historickému minimu je i výnos německých, britských nebo českých dluhopisů.

Ceny akcií na burzách v západní Evropě výrazně oslabily a jejich hlavní index zaznamenal nejprudší pád od března 2009.

Nejhůř na tom byly banky, například francouzská Société Générale a britská Barclays odepsaly kolem 12 procent, Deutsche Bank zhruba sedm procent. Hlavní příčinou jsou obavy ze zpomalení hospodářského růstu a z části také zprávy, že se Američané obávají dopadů dluhové krize v eurozóně.

Panevropský index FTSEurofirst 300, který sleduje vývoj klíčových evropských akcií, odepsal 46,68 bodu a den uzavřel propadem o 4,8 procenta na hodnotě 925,19 bodu. Během dne ale spadl až pod 917 bodů.

"Makroekonomická data se zhoršují, po růstu během posledního týdne zase všichni prodávají. Vzhledem k nízkým objemům obchodů jsou ceny ve volném pádu, když se každý snaží se zajistit a prodává," popsal situaci na trzích jeden z makléřů ve Švýcarsku. Obzvlášť špatně dopadla takzvaná zpráva Filly Fed, která popisuje vývoj průmyslové aktivity ve středoatlantické oblasti Spojených států.

Největší ztráty měly banky. Akcie britského finančního ústavu Barclays odepsaly 11,5 procenta na 154 pencí, francouzská Société Générale ztratila 12,3 procenta na 21,60 eura, německá Commerzbank odepsala 10,4 procenta a uzavřela na 1,90 eura. Index bankovních titulů Stoxx Europe 600 oslabil o 6,6 procenta a od začátku roku odepsal už 29,7 procenta.

Analytik: Trh začíná započítávat recesi

Index obchodní aktivity ve středoatlantické oblasti USA, který sestavuje Federální rezervní banka (Fed) ve Filadelfii, v srpnu klesl na minus 30,7 bodu, zatímco v červenci byl ještě v kladném pásmu a jeho hodnota činila plus 3,2 bodu. Index tak spadl nejníže od března 2009. Na trhu se čekal opačný vývoj, ekonomové v anketě agentury Reuters čekali, že index vzroste na 3,7 bodu.

"Trh začíná do cen započítávat recesi. Zpráva Filly Fed byla naprostá hrůza," řekl analytik Michael Hewson ze společnosti CMC Markets.

 

"Dokud nebudeme mít jasnější představu, jak hodlají politici řešit dluhovou krizi v eurozóně, nic se nezlepší," dodal. Právě obavy, aby se potíže v eurozóně nepřenesly do finančního systému USA, přiměly americké úřady více zkoumat činnost amerických poboček evropských bank.

Index DAX burzy ve Frankfurtu odepsal 5,82 procenta na 5602,80 bodu, podobně index CAC 40 burzy v Paříži oslabil o 5,48 procenta a obchodování uzavřel na hodnotě 3076,04 bodu. Burza v Londýně podle tamního indexu FTSE 100 odepsala 4,49 procenta na 5092,23 bodu.

Ve ztrátách skončila také pražská burza. Hlavní index PX ztratil 1,60 procenta na 1005,8 bodu. Burzu dolů táhly především bankovní emise a také těžební NWR. Dařilo se naopak akciím mobilního operátora Telefónica, vyplývá z výsledků burzy.

Wall Street propadl o pět procent

Americké akcie se vrátily k silnému poklesu, který během dopolední části obchodování u některých klíčových indexů přesahoval pět procent. Trh reaguje na sérii špatných statistických dat, která potvrzují, že největší ekonomika světa citelně zpomaluje. Investoři mají obavy, aby se nevrátila recese, potíže kolem státních dluhů v Evropě je pak nutí prodávat hlavně akcie bank.

Ve 12:00 EDT (18:00 SELČ) se Dow Jonesův index pohyboval kolem 10.995 bodů a proti předchozímu závěru ztrácel asi 3,6 procenta. Širší index S&P 500 tou dobou odepisoval 3,9 procenta na 1145 bodů, index Nasdaq Composite měl ztrátu 4,1 procenta na 2409 bodů. Během dopoledne byly ztráty ještě výraznější, index S&P 500 odepisoval až 5,4 procenta.