Sněmovna reprezentantů USA by ve čtvrtek měla hlasovat o zvýšení stropu pro státní dluh podle návrhu republikánů. Republikánský šéf sněmovny John Boehner celou středu přesvědčoval konzervativce ve straně, jimž se plán moc nelíbí, aby ho podpořili. Doufá přitom, že pak návrh schválí i Senát a podepíše prezident Barack Obama, byť to zatím odmítají. Do 2. srpna, po němž USA bez zvýšení stropu dojdou peníze, už totiž zbývá jen několik dní.

O republikánském návrhu se původně mělo hlasovat už ve středu. Nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu ale v úterý oznámil, že v něm Boehnerovi chybí 150 miliard dolarů do jednoho bilionu úspor během příštích deseti let, kterými chtěl doprovodit zvýšení stropu pro státní dluh. Zároveň se ukázalo, že konzervativní republikáni návrh považují za nedostatečný a že pro něj odmítají hlasovat.

Boehner se pak ve středu snažil své spolustraníky "postavit do latě". Dnešek ukáže, zda byl úspěšný. Republikáni ale nemají vyhráno ani v případě, že zákon prosadí. V Senátu mají většinu demokraté, kteří pro návrh hlasovat nechtějí. I kdyby ale svůj názor změnili, hodlá jej vetovat prezident Barack Obama.

První navýšení stropu jen na půl roku

Vadí jim především, že Boehner chce strop zvýšit ve dvou krocích, při nichž by se celkem dosáhl úspor kolem tří bilionů dolarů během deseti let. První navýšení stropu by ale bylo jenom zhruba na šest měsíců. Šéf Bílého domu a další demokraté se obávají, že na přelomu roku by se tak drama kolem stropu pro státní dluh opakovalo znovu.

Prosazují proto řešení šéfa demokratické většiny v Senátu Harryho Reida, které by přineslo úspory 2,4 bilionu dolarů během deseti let. Zároveň by vládě poskytlo peníze do konce roku 2012. O dalším zvýšení stropu pro zadlužení by se tak hlasovalo až po prezidentských volbách v listopadu příštího roku. Republikánům ale vadí, že takové řešení by Obamovi dalo až do voleb volnou ruku ve vládních výdajích.

Jednání amerických politiků, ve kterých jde o částku, o niž se zvýší dluh, a o úspory v rozpočtu, bez větších výsledků trvají již několik týdnů.

Mezinárodní měnový fond v pondělí vyzval Spojené státy, aby dluhový limit rychle zvýšily a uvedly své veřejné finance do pořádku. Vedení fondu v hodnocení ekonomických vyhlídek USA uvedlo, že ozdravení veřejných financí a řešení amerického dluhu je v zájmu celé globální ekonomiky. Politický pat v USA také stále více zneklidňuje investory. Ve středu akcie na newyorské burze oslabovaly již čtvrtý den po sobě.

Současný strop pro státní dluh činí 14,29 bilionu dolarů. Spojené státy se zejména v posledních letech rychle zadlužují. Může za to hluboká recese, ale i výdaje na války a nákladné zdravotní programy.