Největší evropské banky možná nepřijdou v souvislosti s novým záchranným plánem pro Řecko o tolik peněz, jak se očekávalo. Ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ) analyzoval výsledky zátěžových zkoušek a bral v úvahu i podmínky, za kterých bude Řecku poskytnuta nová pomoc.

Podle listu by se celkové ztráty 90 bank, které nedávno prošly zátěžovými zkouškami, mohly pohybovat od sedmi miliard do 14 miliard eur (od 171 miliard do 342 miliard Kč).

Pomoc Řecku počítá s částkou asi 109 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč), ke které vedle zemí eurozóny přispěje i Mezinárodní měnový fond (MMF). Dohoda předpokládá, že držitelé řeckých státních dluhopisů přistoupí na výměnu těchto papírů.

Předpovědi se nenaplňují

Předpokládané ztráty, z nichž téměř dvě třetiny by utrpěly řecké banky, jsou mnohem nižší, než se obávala většina analytiků a investorů.

Obavy, že banky by v případě státního bankrotu Řecka utrpěly obrovské ztráty, kolují Evropou už více než rok. Skutečné ztráty ale podle WSJ kapitálové rezervy většiny bank až tolik nesníží.

Plán záchrany Řecka, na němž se minulý týden dohodli na mimořádném summitu v Bruselu představitelé eurozóny, počítá s výměnou řeckých dluhopisů splatných od nynějška do roku 2020. Investoři za tyto cenné papíry dostanou nové, jejichž splatnost je ale mnohem delší a počítá se na desítky let.

Za nižším rozsahem ztrát, než jakého se analytici obávali, je částečně také nižší pokles nominální hodnoty řeckých státních dluhopisů. Podle použité metodiky výpočtu se hodnota většiny těchto papírů sníží od deseti do 21 procent, zatímco tržní ceny řeckých dluhopisů počítaly se ztrátami často o více než 50 procent.

Přesto je podle analýzy WSJ příliš brzy na to, aby si banky či investoři mohli oddechnout.