reklama
reklama
4. 5. 2011 | poslední aktualizace: 4. 5. 2011  14:48

Mexiko nakoupilo 100 tun zlata. Rekordním nákupem se jistí proti poklesu dolaru

Země skoupila 3,5 procenta roční těžby zlata. Za vytrvalým růstem jeho ceny jsou obavy z inflace. Ty podporuje současná politika americké centrální banky.
Tomáš Volf
Tomáš Volf
editor
Čtěte více o: zlato | finanční trhy | dolar
Ilustrační foto - Zlato, zlaté ingoty
Ilustrační foto - Zlato, zlaté ingoty
foto: Reuters

Mexická centrální banka nakoupila během února a března téměř sto tun zlata. Země se tak snaží zabezpečit proti riziku slábnoucího dolaru, píší Financial Times.

Podle listu jde největší měsiční nákup zlata některou centrální bankou za deset let. O nákupu informují internetové stránky banky a statistika Mezinárodního měnového fondu.


Na konci ledna přitom ve zlatých rezervách mělo jen 6,84 tuny kovu.Téměř patnáctinásobným zvýšením objemu rezerv se Mexiko posunulo na 33. příčku největších držitelů zlata.

reklama

 


Vzácný kov má podle současných cen hodnotu 4,6 miliardy dolarů (přibližně 75 miliard korun) a představuje asi 3,5 procenta jeho roční těžby.

Cena zlata se už asi deset let nepřetržitě zvyšuje. Zatímco v roce 2000 jedna troyská unce zlata stála asi 270 dolarů za troyskou unci, za dalších pět let se zvýšila na zhruba 420 dolarů. Za další zhruba tři roky už stála 1000 dolarů a za další tři roky, což je letos, už se cena kovu zvýšila nad 1500 dolarů za troyskou unci. Nedávný průzkum IHNED mezi více než třiceti analytiky HNByznys Index přitom naznačuje, že zlato může pokořit i hranici 1600 dolarů.

Za vytrvalým růstem ceny žlutého kovu, jak se zlatu přezdívá, jsou obavy z inflace. Ty podporuje současná politika americké centrální banky (Fed), která spočívá v citelné expanzi měnové báze. Fed nakupuje státní dluhopisy s delší dobou splatnosti, aby podpořil ekonomiku, za tímto účelem ale také tiskne další peníze, a postupně tak oslabuje americkou měnu.

 


Snahou zahraničních centrálních bank je odklon od dolarových rezerv, aby se chránily před dalším očekávaným poklesem kurzu dolaru. Alternativou pro ně často bývá právě nákup zlata jako uchovatele hodnot.

Autoři: Tomáš Volf
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
ČNB nabízí zlato (Tošovský)
Česká banka má posledních 11tun a ráda je prodá za americké obligace!...
4.8 miliard dolaru ve zlate je pro Mexiko dostatecnou pojistkou proti poklesu dolaru?? (Jméno)
to nemaji prilis velke rezervy...
rozpocitano na hlavu... (Papouch)
... ziskal prumerny Mexican rezervu v hodnote $42 (necely gram)
velmi rozumné (cha cha)
takto by se měly zařídit i další země. Ta naše se tak nezařídí,...
Máte pravdu (To cha cha)
Lidé by si měly více všímat, jak jim české vlády před očima znehodnocují...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zakladatel a technický ředitel společnosti Geewa Miloš Endrle.
Jan Strouhal
Rozhovor
Analýzy a komentáře
Firma Geewa z pražského Karlína se před měsícem díky hře Pool Live Tour...
reklama
reklama